صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

نقاشی های پشت شیشه از جنس پرواز

سعید رضاخان هنرمند نقاشی است که موضوع آثارش پرندگان ایران هستند و از این نظر به خوبی شناخته می شود. او که پدر معنوی نقاشی پشت شیشه لقب گرفته است؛ در طول سال های اخیر توانسته این هنر را از رکود خارج کند و افراد بسیاری را با آن آشنا سازد. از جمله خدمات برجسته این هنرمند کشورمان، ایجاد گفتمان های تازه در عرصه نقاشی پشت شیشه است. به نحوی که با شکستن حصارها و میدان دادن به هنرمندان جوان، مخاطبین بسیاری را به این هنر جذب کند.

دینا محمدی: مصاحبه پیش رو درباره مجموعه آثار رضاخان با موضوع پرندگان ایران است. مجموعه ای که طی سالها گردآوری شده و بظاهر پایانی برای آن در نظر گرفته است. پایان از این نظر که هر بار به بهانه‌ای بخش دیگری از این موجودات را به دست می گیرد و به نقاشی از آنها می پردازد.

‌از چه زمانی نقاشی پشت شیشه را آغاز کردید؟
این موضوع به سال ها پیش باز می گردد. زمانی که سال نخست دبیرستان بودم و بنا به دلایلی نمی توانستم بوم نقاشی بخرم. به همین دلیل از شیشه برای نقاشی استفاده کردم و با گذشت زمان به شیوه ای خود ساخته در این زمینه دست یافتم.

تفاوت کار در پشت شیشه با روی بوم در چیست؟
سطح شیشه صیقلی است و به همین دلیل به سادگی می شود پشت آن کار کرد اما یک اشکال دارد و آن اشکال این است که شما جای خطا ندارید. بر روی بوم خطاها را می توانید ترمیم کنید اما در پشت شیشه جای بازگشت نیست.

بیشتر نمایشگاه های شما با موضوع پرندگان بوده اند. آیا غیر از پرندگان به موضوع دیگری هم پرداخته اید؟
در ارتباط با تکنیک پشت شیشه چند نمایشگاه خوشنویسی هم داشته ام با این وجود پرندگانم شناخته شده تر هستند. البته در زمینه عکاسی و چاپ دستی هم نمایشگاه هایی داشتم.

چرا پرندگان این همه مورد توجه قرار گرفتند و بنابر گفته خودتان شناخته تر شدند؟
شاید جذابیت پرندگان باشد. جذابیت از این نظر که بیشتر مردم به آسانی با آنها رابطه برقرار می کنند و همین امر سبب شده است تا با آثار من هم ارتباط بگیرند. شاید هم تازه بودن موضوع باشد. زیرا مدتها بود که کسی در زمینه پرندگان بصورت تخصصی و با استفاده از کلیدهای شناسایی دیداری نقاشی نکرده بود. مضافا بر اینکه این کار در پشت شیشه سابقه نداشت و از این نظر یک حرکت فوق العاده جدید بود. شاید هم شیوه رآلیستی که استفاده می کنم باعث جلب توجه مخاطبین شده است.

چرا خودتان موضوع پرنده را مورد توجه قرار دادید؟ چرا از موجودات دیگر به عنوان موضوع نقاشی استفاده نکردید؟
دلایل مختلف داشت. نخستین دلیل این بود که پرندگان برایم جذاب بودند. دلیل دیگر تعداد گونه های پرندگان ثبت شده در ایران بود که وقتی آن را با تعداد دیگر موجودات مقایسه می کنیم بسیار متفاوت است. در ایران حدود ۵۰۰ گونه پرنده ثبت شده است. این در حالی است که تعداد گونه های ثبت شده پستانداران ایران حدود ۱۶۰ گونه است و تعداد خزندگان و دوزیستان ایران نیز به مراتب کمتر از این تعداد است. از طرفی در فصل های مختلف با پرندگان متفاوتی در کشور روبرو می شویم که برایم جالب هستند. برخی از پرندگان در کشور بومی هستند و برخی دیگر بصورت زمستان گذراندن وارد ایران می شوند. گونه هایی هم هستند که از آنها با عنوان مهاجر داخلی یاد می شود. برخی از پرندگان هم بصورت اتفاقی دیده می‌شوند. از همه جالب تر پرندگانی هستند که خاص همین منطقه هستند و در هیچ جای دنیا دیده نمی شوند. در ضمن شما یک تنوع بالا از انواع اقلیم را در کشور دارید که این تفاوت اقلیمی باعث شده است پرندگان وابسته به آن اقلیم ها را هم مشاهده کنید. بطور مثال هما و سیاه خروس که معرف سلسله کوه های آند هستند را در ایران می بینید و از طرفی عروس غاز و درنای سیبری از مناطق شمالی وارد کشور می شوند. به همین ترتیب پرندگانی از آفریقا (اکراس سیاه) و شبهه قاره هند (بوچانگا) در ایران حضور دارند.
موضوع دیگری که در مورد پرندگان قابل توجه است؛ تنوع رنگی و آرایش پر و بال آنهاست. همین مطلب بر جذابیت آنها می افزاید. البته هیچ کدام از این موارد یاد شده دلیل قطعی بر ادامه کار من در زمینه پرندگان نبود. من در ابتدا قصدم بر این نبود که نقاشی از پرندگان را بصورت تخصصی ادامه دهم. با این وجود هرچه جلوتر رفتم جذابیت آنها برایم بیشتر شد. و حالا زمان زیادی را برای نقاشی از آنها صرف می‌کنم.

نقاشی از پرندگان را تا کجا می خواهید ادامه دهید؟
چند وقتی است که به کار تخصصی تر فکر می کنم. به این معنی که بر روی خانواده ها یا راسته های خاص کار کنم و به این نحو این هنر را مورد توجه متخصصین محیط زیست و دیگر افراد از جمله هنردوستان قرار دهم. مدتی است روی راسته غاز شکلان که از چند خانواده در ایران تشکیل شده است کار کردم و حالا هم از جغدهای ایران را نقاشی می کشم. البته باید دیر یا زود از این مرحله عبور کنم. زیرا طرح های زیادی در ذهن دارم که باید به آنها بپ
 
ردازم.

چه طرح هایی؟
نمونه بارز آن خوشنویسی پشت شیشه است. در این زمینه خلا بزرگی دیده می‌شود. با این وجود در حال حاضر افراد زیادی به خوشنویسی پشت شیشه رو آورده اند اما هنوز جای کار بسیار است و می شود شیوه های گوناگونی را به این بخش از هنر پشت شیشه اضافه کرد.

در نمایشگاه هایی که با موضوع پرندگان برگزار می‌کنید؛ یادداشتهایی هم در کنار تابلوها قرار می‌دهید که معرفی کننده آن پرنده است. کمی هم در این رابطه توضیح دهید.
در نمایشگاه ها سعی می کنم که در مورد هر اثر یک سری اطلاعات جزعی بدهم. مسایلی از قبیل وضعیت گونه، پراکندگی، مشخصات و... . دلیلم هم این است که بسیاری از مردم با گونه های زیستی ایران بیگانه هستند و از داشته های زیستی کشور خود و جانوران موجود در ایران بی خبر می باشند. به همین دلیل با گذاشتن یادداشتهایی کوتاه سعی دارم تا مخاطبینم را با زیبایی های ایران آشنا کنم.

پس نتیجه می گیریم خود شما با حیات وحش ایران آشنایی دارید.
تا حدودی. زمانی برای برخی از مجلات در این رابطه می نوشتم و نتیجه آن نزدیک به ۱۰۰ متن شد که در آنها زیبایی های حیات وحش کشورمان را معرفی می کردم.

آیا در این رابطه کتابی هم چاپ کردید؟
متاسفانه خیر. چنین کتابی باید دارای کیفیت بالا باشد که در شرایط اقتصادی فعلی هزینه آن زیاد می‌شود. هیچ ارگان دولتی و یا حامی خصوصی هم تا این لحظه حاضر نشده است تا کمکی در این رابطه داشته باشد.

به عنوان سوال آخر : چرا پرندگان خود را به پشت شیشه بردید و از بوم، کاغذ، مقوا و موارد دیگر استفاده نکردید؟
شیشه برای من جذابیت خاصی دارد. سطح صاف و صیقلی آن کمک می کند تا راحت تر قلم مو را حرکت دهم و رنگ بگذارم. از طرفی شفافیت و درخشان بودن آن باعث می شود تا بیننده حس بهتری داشته باشد. به این شیوه نقاشی حقیقی تر یا به اصطلاح رآلیستی تر به نظر می‌رسد.
شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۴۲۳
تاریخ: ۱۳۹۷/۶/۱۷     ساعت: ۲۰ : ۲۰
امتیاز به این خبر:
  • 1
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ آذر
  • ١٠ ربيع الثاني ١٤٤١
  • Dec 08 2019