صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
شرف‌الدین:

سریال‌های کره‌ای مغایر با فرهنگ ماست

تهیه کننده سریال‌های تلویزیونی معتقد است که سریال‌های کره‌ای آموزنده نیست و با مغایر با فرهنگ ماست!.

نرگس حضرتی: محمدرضا شرف الدین درباره سریال‌های کره‌ای اظهار کرد: سریال‌های کره‌ای چندین شاخصه دارند، یکی‌ اینکه اینها را خیلی ارزان‌قیمت درمی‌آورند. شما ببینید یک لوکیشنی بسیار محدودتر و کوچک‌تر از شهرک سینمایی تلویزیونی ما دارند یعنی همین تهران قدیمی است که آنجا داشتیم.

این تهیه کننده سینما افزود:  زیرساخت فکری مرحوم علی حاتمی برای ساخت این شهرک که ایده آن مرهون علی حاتمی بود، این بود که یک چنین تولیداتی را داشته باشیم. هر چند که اولین کاری که خودش در آنجا انجام داد یک‌مقدار گران تمام شد ولی می‌توانست این رویکرد را داشته باشد.

وی گفت: آنها با یک دکور ثابت و محدودی که دارند، اصلاً هزینه‌هایی برای ساخت دکور آنچنانی و پرطمطراق و به‌اصطلاح امروزی‌های ما فاخر انجام ندادند و چندین سریال بالای 100 قسمتی را در آنجا ساختند. از دهه 80 ورود فیلم‌های کره‌ای را به سینمای ایران شاهد هستیم و اینها با بازیگران و کادرهای ثابتی که در همه این سریال‌ها این لوکیشن را می‌بینیم و خیلی دم دستی ولی بیشتر روی قصه کار کردند یعنی قصه‌های جذابی دارند. قصه‌های‌شان هم همان‌طور که خودشان اذعان می‌کنند افسانه است.

شرف الدین ادامه داد:  تاکنون چندین افسانه ساخته‌اند و هیچ وقت هم از واقعیت اسم نمی‌آورند. در کنار این مسئله می‌دانیم که اگر تمدن چین را به‌عنوان یک تمدن کهن بپذیریم، کره در کنار آن هضم در آن تمدن بوده ولی برد با کره‌ای‌ها بوده که توانسته آن تمدن را از آن خود کند و در زیر سایه تمدن چین خودش را وصل کند و برای خودش تمدن‌سازی کند. کره‌ای‌ها با این کار دارند برای خودشان به‌صورت جعلی تمدن می‌سازند و این مهم‌ترین تأثیری است که این سریال‌ها دارند و در کشورهای دیگر هم پخش می‌شوند و به این صورت دارند مردم کره را در چشم مخاطب و مخصوصاً کشورهای دیگر محبوب می‌کنند.

وی افزود: وقتی که مردمی محبوب می‌شوند، اجناس‌شان هم محبوب می‌شود و اقتصادشان هم شکوفا می‌شود. واقعاً به‌معنای اصلی کلمه، وظیفه مهم این سریال‌ها بحث توسعه همه‌جانبه کره است که با محبوب کردن کره‌ای‌ها، محبوب کردن بازیگران، قهرمانان و داستان‌های‌شان و انگشت گذاشتن روی شاخصه‌های انسانی، شاخصه‌های فراگیر انسانی، نه‌فقط یک تمدن خاص یا یک جمعیت خاص به این امر مهم دست می‌یابند.

شرف الدین ادامه داد: اگر سابقه کره‌ای‌ها را بررسی کنیم مردم کره بسیار خشن هستند حتی گفتگو و کلام آنها بسیار خشن است. مثل آلمانی‌ها؛ آلمانی‌ها هم ادبیات‌شان، کلام‌شان یا حتی تن صدای‌شان خیلی زمخت است و به‌خاطر همین است که یک‌دفعه می‌بینید دوتا جنگ جهانی توسط آلمان‌ها ایجاد می‌شود. کره‌ای‌ها هم همین‌طور چون از تهِ گلوی‌شان صحبت می‌کنند. چون مردم بسیار خشنی بودند با ساختن این فیلم‌ها هم تصویر خشونت کره‌ای‌ها را از اذهان جهانی حتی مردمشان زدودند، حتی فیلم‌های رئال‌شان، مهربانی‌ها و شاخصه‌های اخلاقی فراگیر انسانی را نشان دادند.

وی بیان کرد: در سریا‌لهایی مثل دونگی، یانگوم و جواهری در قصر، اینها نشان می‌دهد که زنان کره‌ای در جامعه کره بسیار فرودست بودند و به این وسیله آنها را آوردند بالا و ارزشمند کردند به‌حدی که الان در سریال‌های‌شان به دامن فمنیست غلطیدند. خب اینها برای جامعه آموزنده نیست یعنی نکته آموزنده مثبتی ندارد و نگاه فمنیستی را تبلیغ می‌کند. می‌بینیم که در خیلی جاها خانم‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند، خانم‌ها هستند که امپراطور را حمایت و هدایت می‌کنند و رهبری اجتماعی و فردی در دست خانم‌ها قرار می‌گیرد و این مغایر با فرهنگ ماست!

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۳۰۰۳
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱     ساعت: ۱۰ : ۲۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد
  • ٢٠ ذو القعده ١٤٤٠
  • Jul 23 2019