صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
یادداشت

دکتر انتظامی کار را یکسره کرد

هم چنانکه عمر انسان قابل برگشت نیست، بازگشت زمان نیز امکان پذیر نخواهد بود اما تفکر و قانون، زمانهای از دست رفته را اگر کارایی داشته باشند می توان حتی همین امروز از آن بهره گرفت...

 به گزارش جهانی خبر؛ احمد حضرتی- از زمان برکناری مهندس حیدریان بعنوان ریاست سازمان سینمایی که بعلت عدم بکارگیری بازنشستگان صورت گرفت و میسر نشد سایه مبارکشان در سازمان سینمایی برسر اهالی از هم گسیخته سینما بماند همواره تلاش می کردند و می کنند که یادگاری جاودانه از خود باقی بگذارند که همانا به ثمر رسانیدن مشکل تهیه کنندگان بود. از حضور حسین انتظامی بعنوان سرپرست سازمان سینمایی زمان زیادی گذشت تا ایشان لب به سخن بگشایند و با چکاندن ماشه، تیر خلاصی را رها سازد. بگونه ای که این احساس در وجود نگارنده بوجود آمده بود که انگار حسین انتظامی را به زور بر مسند پست کلیدی و حساس سازمان سینمایی وزارت ارشاد نشانده اند. کما اینکه یک بار برای ملاقات با ایشان خدمت جناب زمانی، رئیس دفتر ایشان رفتم ولی جناب زمانی اظهار داشتند که حسین انتظامی تاکید دارند تا زمانیکه چهار تشکل تهیه کنندگان یک پارچه نشوند هیچ تهیه کننده ای را بحضور نخواهند پذیرفت.

ابتداء تصور کردم ایشان قصد دارد نگارنده را سنگ قلاب نماید اما بعداً پی بردم تفکر درستی را جناب انتظامی پیشه کرده اند، چرا که بالاخره تهیه کنندگان برای خیلی از مسائل بایستی با جناب انتظامی وارد مذاکره شوند، لذا این اهالی سینما هستند که باید منتظر اذن ایشان باشند... تا بالاخره بعد از نوشتن حدود یکسال یادداشت های مکرر و چاپ آنها در خبرگزاریها و روزنامه وزین بانی فیلم درخصوص اصرار به یک پارچه گی تهیه کنندگان و ممانعت تهیه کنندگان از پرداخت دستمزد نجومی به بعضی از بازیگران و نیز تلاش بقیه دوستان خصوصاً جناب سید ضیاء هاشمی و حسین فرحبخش، عضو جامعه صنفی تهیه کنندگان باعث شد چند روز قبل جلسه ای با حضور مهندس حیدریان، حسین انتظامی و 12 نفر از نمایندگان چهار تشکل در محل باغ فردوس تشکیل و بعد از ساعتها بحث و گفتگو، جناب انتظامی بسان دهه شصت که مهندس حیدریان قاطعانه عمل می کرد تیر خلاص را رها کرد و سریعاً دستور داد کلیه تهیه کنندگان به ریاست سید ضیاء هاشمی یک پارچه شوند تا در ادامه راه، مشکلات صنف بخصوص دستمزد نجومی بعضی بازیگران بمرور توسط تهیه کنندگان سرو شکل واقعی بخود بگیرد تا با این حرکت خوشایند و عادلانه بتوان به خیلی از مسائل من درآوردی بازیگران خاتمه داده شود. با انتشار این خبر که مثل توپ در بین اهالی سینما صدا کرد، یکی از همکاران تهیه کننده غیر فعال، این پیشنهاد را به تمسخر گرفت و اذعان داشت: «اگر انتظامی قدرت دارد با حوزه هنری درافتد و حوزه هنری را وادار به حرف شنوایی نماید» که صد البته این بحث هیچ ربطی به ایجاد تشکل و دستمزد بازیگران ندارد. با سنگ اندازی این تهیه کننده غیر فعال یقین حاصل نمودم که انگار از دستمزد نجومی بازیگران، چیزی هم عاید ایشان می شود که هنوز امضاء انتظامی خشک نشده آواز ناسازگاری سر داده می شود. به هر حال قضیه را جدی تلقی نکردم و با تنی چند از تهیه کنندگان فعال صحبت و آنان نگارنده را ترغیب نمودندکه راه خود یعنی نوشتن یادداشت ها برای خبرگزاریها و بانی فیلم ادامه دهم. به همین دلیل صادقانه بخود بالیدم و خوشحالم که بالاخره یادداشت های چاپ شده در این خصوص بعد از نزدیک به دو سال و پیگیری دوستان و همت والای جناب مهندس حیدریان به ثمر نشست و قطعاً بمرور زمان شرایط فیلمسازی، دستمزدهای نجومی و هرج و مرج در سینما بشدت کاهش خواهد یافت و این پتک محکمی است که توسط جناب انتظامی بعد از مدتها سکوت بر سندان سینما فرود آورد که قطعاً آوازه آن، جهانی خواهد شد.

حال اگر تهیه کنندگان بشکل خداپسندانه و بدون پرداخت زیرمیزی به بازیگران، کلیدی و یکصدا عمل نمایند می توان باور کرد که سینما راه اصولی خود را طی خواهد نمود و تمام تهیه کنندگان که سالها در حسرت فیلم سازی بودند فیلم خود را بسازند و سینما را به سمت انحصار نکشانند به شرطی که تهیه کنندگان نمایش خانگی، دست از پرداخت دستمزد نجومی به بازیگران که در ساخت فیلم های سینمایی بشدت تاثیرگذار هستند بردارند در غیر اینصورت وزارت ارشاد ساخت سریالهای نمایش خانگی را از دستور کار خود خارج نماید چون قرار نیست چند نفر تهیه کننده زیاده خواه برای پرکردن جیب خود، کلیات فیلمسازی را زیر سوال ببرند و هم چنان عده کثیری از سینماگران پشت دوربین به سمت بیکاری سوق داده شوند.

پایداری ، اقتدار و قاطعیت جناب انتظامی می طلبد که در این برهه از زمان از تصمیم خود عدول ننماید و چون کوهی استوار به پای دستوری که صادر نموده است ایستادگی نماید، در غیر اینصورت دیری نخواهد گذشت که قدمت صد ساله سینمای ایران زیر سوال خواهد رفت و دستور قدرت مند آن فرو خواهد ریخت.

درخصوص افزایش بلیط در شماره قبل روزنامه بانی فیلم تحت عنوان (سینما و راه های نرفته اش) نگارنده توضیح داده است چون ملت ایران جز سینما و تئاتر تفریح سالم و ارزان دیگری ندارند افزایش قیمت بلیط تحت هیچ شرایطی به نفع سینما نیست و نخواهد بود... و درخصوص دستمزد نجومی بعضی از بازیگران که در همان یادداشت توضیح داده شده به راحتی تهیه کنندگان می توانند با داشتن فیلمنامه خوب و کارگردان توانا از وجود چهره های جدید و با هزینه کم اقدام به تولید فیلم نمایند. که در این صورت دستمزدهای نجومی کاهش یافته و چهره های تازه نفس جای سوپراستارها را خواهند گرفت چرا که هیچ بازیگر سوپراستاری را مردم تا ابد طرفدار او نخواهند بود. هم چنانکه امروز هیچ نامی از سوپراستارهای قبل از انقلاب و حتی بعد از انقلاب که به رحمت خدا رفته اند، باقی نمانده است! ضمن اینکه یادمان باشد هیچ بازیگری یک شبه به شهرت و محبوبیت نرسیده است.
 
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۴۲۰۲
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷     ساعت: ۲۱ : ۲۲
امتیاز به این خبر:
  • 5
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۵ شهريور
  • ١٦ محرم ١٤٤١
  • Sep 16 2019