صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی و جایزه ملی حقوق بشر آمریکایی برگزار شد

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی و جایزه ملی حقوق بشر آمریکایی در حوزه هنری تهران، تالار سوره از سوی حوزه هنری البرز، موسسه مردم نهاد عهدنو، مرکز آفرینش های هنری سازمان بسیج، سازمان فضای مجازی سراج، مرکز وکلای قوه قضاییه و قرارگاه رسانه ای مناسبت های انقلاب اسلامی، شبکه افق سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جهانی خبر، سعید لشکری-  حقانی عضو شورای سیاست گذاری جشنواره در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی و جایزه ملی حقوق بشر آمریکایی، گفت: امیدوارم به برکت این برنامه و تلاش کسانی که در برنامه‌های اینچنینی زحمت کشیده و اثر داشته اند این روشنگری و تبیین درباره آمریکا حاصل گردد.حقوق بشر آمریکا واژه ای پر رمز و راز است و به نوعی خنده بر این واژه رواست .ایشان اضافه کرد؛ این زبان پویا و ماندگار هنر است که رمز و رازهای را گویا خواهد کرد.
علی بهادری رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه و ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مراسم رونمایی از کتاب سه جلدی «دروغ۲۱» و گزارش نامه و طرح های فعالیت های مجلس شورای اسلامی در مقابله با اقدامات ضد حقوق بشری دولت آمریکا رونمایی کردند .
الهیار ملکشاهی رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به نقض حقوق بشر از سوی دولت‌مردان آمریکا گفت: از برگزارکنندگان همایش بین المللی حقوق بشر آمریکایی که تبیین کننده چهره دروغین آمریکا در موضوع حقوق بشر است تشکر ویژه می‌کنم. ایالت متحده آمریکا در دهه‌های گذشته همواره از اصول و مبانی حقوق بشر سرپیچی کرده و با این وجود به خود اجازه داده تا درباره وضعیت و شرایط حقوق بشر در سایر کشورها مداخله کند.
وی افزود: بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد دولت مردان آمریکا بر مبنای ترجیحات و منابع سیاسی درخصوص وضعیت حقوق بشر در جهان دخالت می‌کنند و همین موضوع سبب استفاده ابزاری آمریکا از موضوع حقوق بشر در سطح بین‌المللی را فراهم ساخته است. نکته تاسف بار این است که چنین فضائت‌هایی  جانب‌گیرانه مبنای عمل آمریکا در کشورهای هدف قرار می‌گیرد، ازجمله وضع تحریم‌های اقتصادی و تحمیل فشارهای سیاسی علیه کشورهای مستقل. این درحالی است که کشور آمریکا در داخل کشور خود به صورت مکرر حقوق بشر را نقض می‌کند، کشوری که خود ناقض حقوق بشر است صلاحیت ابراز نظر و قضاوت درخصوص دیگر کشورها را به هیچ وجه ندارد.
ایشان این نکات را درباره نقض حقوق بشر آمریکا بیان کرد :آزادی حمل سلاح و کشته شدن ۱۶۰۰نفر در سال و حملات مسلحانه در مدارس و کشته شدن تعدادی دانش آموز در هر سال ، خشونت پلیس و کشتن سیاهان و قتل قانونی، محکومیت قضایی اعدام با تزریق سم ، نقض حقوق مسلمانان و اقلیت های مذهبی و اسلام ستیزی ، نقض حقوق زنان و استفاده ابزاری از بانوان و تعداد بسیاری تجاوز در هر سال و....
علی بهادری رییس مرکز وکلای قوه قضائیه نیز بااشاره به پارادوکس حقوق بشر آمریکا عنوان کرد: پارادکوس حقوق بشر آمریکایی طنز تلخی است و نیازمند روشنگری است که این کار فقط از یک دست برنمی‌آید. یک کشور با کمک حقوق‌دانان و هنرمندان با کمک هم باید جلوی آن بیایستند.
وی افزود: در بسیاری از نقاط ایران و با کمک دولت بودجه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم و به نظر من توجه اصلی باید به سمت جوانان و نهادهای مردمی برود.
 
 در بخش اول اهدای جوایز برندگان رسانه‌ای از نادر طالب‌زاده برای سال‌ها فعالیت‌های هنری، همچنین از وحید فرجی با تقدیرنامه و لوح زرین و جایزه نقدی تقدیر شد.
در بخش دوم اهدای جوایز از سردار آزادی و در بخش گرایش هنری از محمد حسین نیرومند کاریکاتوریست تقدیر به عمل آمد.

اسماعیل آجرلو دبیر جشنواره حقوق بشر آمریکایی درباره این جشنواره و دلایل تاخیر آن برای برگزاری توضیح داد: خداروشکر که این دوره با همکاری دوستان و نهادهای مختلف به سرانجام رسید، هرچند این تازه آغاز کار ماست. سه دوره قبلی  در سال‌های 95، 96 و 97 به صورت پشت سر هم برگزار شد اما به این نتیجه رسیدیم که دوره چهارم را با تاخیر برگزار کنیم. امسال به نمایندگی از دبیرخانه جشنواره حقوق بشر امریکایی خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و گزارشی از سه دوره قبلی این جشنواره به وی دادیم و لبخند رضایتی که بر لبان وی نقش بست ما را تشویق کرد تا با قوت بیشتری ادامه دهیم.
وی ادامه داد: دبیر جشنواره در دور چهارم به دو قسمت تقسیم شد، قسمت اول جایزه ملی که امروز برگزار شد و برگزیدگان خود را در دو بخش افراد شاخص و فعالان جوان در 6 گرایش انجام داد و بخش هنری و علمی جشنواره که در موضوع تحریم و ترور اعلام خواهد شد که الهام گرفته از سخنان مقام معظم رهبری و همکارانشان است. درنهایت از همه کسانی که در این کار ما را یاری کردند تشکر می‌کنم.
 ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی و رئیس پیشین صدا و سیما درباره خطر آمریکا و سواستفاده از حقوق بشر برای نابودی کشورهای دیگر عنوان کرد: امروز حقوق بشر یک سلاح و ابزار مبارزه برای آمریکا محسوب می‌شود، به یمن کارهای پیشرفته تبلیغاتی، عملیات روانی و مهارت‌های رسانه‌ای که به طور جدی در خدمت آمریکا است می‌توان گفت همانطور که سلاح‌های جنگی کشنده و پیچیده ساخته‌اند و با آن‌ها ملت‌ها را به نابودی می‌کشانند به همان اندازه هم با سلاح جدیدی به نام حقوق بشر در کشورهای دیگر دخالت می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا برنامه عملیاتی روشن برای حمله به اولیه ترین حقوق ملت‌ها طراحی می‌کند، حقوق بشر نیز بخش جدیدی از آرایش نظامی دشمن محسوب می‌شود.
ضرغامی افزود:حقوق بشر یک آرایش نظامی برای دشمن است ، تا زمانی که نتوانیم در حوزه جنگ نرم به تحلیل مشترک برسیم اقدامات ما موثر نخواهد بود .آمریکایی ها بالاترین ترور را در حوزه نرم و سخت انجام میدهند و از حقوق بشر هم به عنوان سلاح استفاده میکنند ،ما باید دانش خود را در زمینه جنگ نرم ارتقا بدهیم ، ضمن اینکه در حوزه موشکی به پیشرفت مثبتی رسیدیم و توانمندی فناوری فراوانی بدست آوردیم و با عنایت الهی توانستیم پهباد گران قیمت آنها را سرنگون کنیم و آبرویی برای آنها به جا نگذاشتیم.

 در بخش پایانی اهدای جوایز از احمد اصائلو برنده جایزه ملی بخش حقوقی و ملی افشای حقوق آمریکایی با لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیر شد.
احمد اصائلو بعد از دریافت جایزه گفت: این جایزه را به همه شهدای انقلاب اسلامی مخصوصا شهدای عملیات کربلای 4 تقدیم می‌کنم که اگر کمک‌های دولت آمریکا به دشمنان ایران نبود آنقدر مظلومانه به شهادت نمی‌رسیدند.

جایزه بخش گرایش هنری به محمد مهدی سیار اهدا شد.
جایزه بخش رسانه های اجتماعی به بیژن نوباوه وطن برای سال‌ها تهیه گزارش و تحلیل داده شد.
بیژن نوباوه وطن نیز پس از دریافت جایزه گفت: مطمئنم این نماد را به نمایندگی از تمام کسانی که در رسانه‌های مختلف فعالیت می‌کنند به بنده داده‌اند، امروز جای کسی خالی است که به‌نظرم حتما باید از او تقدیر می‌شد از لحاظ امنیتی نمی‌توانم نام او را بیاورم اما  جایزه‌ام را به فرمانده سایت موشکی سوم خرداد تقدیم می‌کنم، این حداقل کاری است که بنده برای او انجام دادم.
جایزه بخش فعالان مردمی و جهانی به محمدجواد هاشمی نژاد به نمایندگی از بنیاد فرهنگی هابیلیان خانواده شهدای ترور اهدا شد، او نیز در این باره عنوان کرد: کشور جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در طول 40 سال گذشته قربانی ترورسیم بوده، توسط 35 گروهک مسلح 17 هزار نفر از مردم ما به شهادت رسیدند و حتی امروز هم درگیر این موضوع هستیم. این جایزه را به فاطمه طالقانی دختر سه ساله‌ای که طعمه تروریست‌های منافق شد تقدیم می‌کنم.
در بخش دیگری از این مراسم جواد حاجی پور توران پشتی و سجاد خدری به نمایندگی از موسسه مردم نهاد جوانان اهل نو تقدیر شدند.
و درنهایت از دکتر جلال غفاری رییس شبکه افق که سال‌ها پای اتفاقات انقلابی ایستاده و تقدیر ویژه شد.
در پایان مراسم جوایز برگزیدگان فراخوان هنری طوفان شن اهدا شد .
بسیار مراسم عالی بود و آرزو دارم این دست برنامه ها برای القای حس افتخار و اقتدار و شجاعت بیشتر برگزار گردد .
در این جشنواره بسیاری از چهره های برجسته کشوری، مسئولین، اساتید، طلاب، دانشجویان و هنرمندان همچون آقایان مصلحی، شجاعی طباطبایی، حاج سماواتی، نادرطالب زاده، غفاری، عزت‌الله ضرغامی ،ملک شاهی و... و همچنین خانواده های شهدا انقلاب و جنگ و خانواده های شهدای ترور و شهدای هسته ای هم حضور با شکوه داشتند.
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۲۹۵۳
تاریخ: ۱۳۹۸/۴/۱۶     ساعت: ۸ : ۵۲
امتیاز به این خبر:
  • 5
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر
  • ٢٣ محرم ١٤٤١
  • Sep 23 2019