صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

خبرنگار فعال سیاسی نیست

موسسه راز در اقدامی پسندیده به مناسبت روز خبرنگار از ۲ بانوی ژورنالیست با اهدا لوح و تندیس قدردانی کرد تمامی بانوان در این مراسم از چهره‌های فعال و برجسته اهل قلم بودند و با وجود اینکه دغدغه های مدنی و حقوق بانوان را دارند اما هرگز از فمنیست‌های رادیکال چپ و یا نئولیبرال نبودند و تمامی آن بانوان معتقد به اصول اجتماعی ایرانی اسلامی جامعه و اکثراً مادرانی هستند که هم در داخل خانه و هم در سطح اجتماع حضوری فعال و موثر و عالی دارند.

به گزارش خبرنگار جهانی خبر،- سعید لشکری- عزرا فراهانی در ابتدا درباره موسسه راز و اهداف موسسه گفت: موسسه رسانه، اندیشه، زن (راز)، نهادی غیردولتی است که بر آن است با توجه به  رسانه به عنوان رکن مهمی در دموکراسی ها و مهمترین ابزار اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، مسایل زنان را از طریق آن پیگیری نماید. این موسسه نه یک نهاد صنفی که یک موسسه اجتماعی و ان جی او است که پیوندی میان زنان روزنامه نگار و زنان فعال اجتماعی برقرار می کند که مولود آن دغدغه مندی رسانه ها در حوزه مشکلات و مسایل زنان و درنتیجه تقویت آگاهی بخشی آنان در این حوزه است.
مدیر موسسه راز افزود: ما بر این باوریم، رسانه ابزار قدرتمندی برای آگاهی به اقشار مختلف اجتماعی، آموزش و توانمند ساختن آنان و نیز معرفی زنان شایسته به جامعه است. از این رو، بیشترین اعضاء موسسه را زنان روزنامه نگار تشکیل می دهند. موسسه راز، در راستای اهداف خود ۵ کارگروه؛ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حقوقی تشکیل داده است. هر یک از کارگروهها از سه کمیته اجرایی، آموزش و پژوهش تشکیل می شود. پژوهش در هریک از محورهای فعالیت کارگروهها می تواند با همکاری پژوهشگرانی در خارج از موسسه نیز انجام شود. موسسه راز قصد دارد با برگزاری نشست ها و همایش ها، کارگاههای آموزشی و ارتباط مستقیم و مستمر با رسانه ها ارتباط خود را با علاقه مندان و فعالان این حوزه برقرار کند و درجهت انجام فعالیت هایش دست یکایک افرادی را که این زمینه فعالیت می کنند یا تمایل به فعالیت دارند می فشارد.
وی ضمن بیان قسمتی از سختی ها و مشکلات کار خود گفتند :ما در این انجمن کوچک خیلی سعی میکنیم در این شرایط سخت و دشوار یک چراغی را روشن کنیم ویا چراغی را روشن نگه داریم در مورد مسائل زنان که فراموش شده و از یاد رفته و شاید هم برای بعضی ها ناخوشایند است و سعی میکنیم قدم‌هایی برداریم و اندک کاری انجام بدیم در زمینه رسانه ای بضاعتمان اندک است اما در همین مقدار هم یک کارهایی که میخواهیم انجام بدهیم نمی‌تونیم، حتی مثلاً زمانیکه میخواهیم انتخابات ساده برگزار کنیم باید به خیلی‌ها پاسخگو باشیم، باید بریم پاسخ بدیم که اصلا چرا تو این انجمن هستیم؟ و برنامه مان چیست؟! انگار همه از بحث موضوع زنان واهمه دارند! و میپرسند؛ خب شما تو این انجمن چه اموراتی را پیگیری میخواهید بکنید؟ ما فقط میخواهیم یک بخشهایی از جامعه یک قشرهایی از خانمها را نسبت به حقوق قانونی و مطالبات خود آگاه کنیم و این کار خیلی پیچیده ای نیست،خیلی روشن و خیلی واضح است و یکی از مشکلاتی که در جامعه داریم این است که خیلی از خانمهای ما هنوز که هنوزاست با وجود این
همه فضای مجازی و روشنگری هنوز مطالبات خود را نمیدانند، اصلا نمی‌دانند حقوق قانونیشان چیست و ما امیدواریم که بتوانیم با کارهایی که انجام میدهیم یک قدم خیلی کوچکی برداریم.

 بدیعی بیشتر از سالهای همکاری خود با عزرا فراهانی در روزنامه کیهان گفت که در آن سالها شاهد بوده فراهانی با چه عشق و علاقه و انرژی بالایی از صبح زود یک تنه سرویس اجتماعی و حوادث کیهان را اداره می‌کرد و از آن زمان همیشه فراهانی را تحسین میکرد.
وی در ادامه از دلتنگی ها و سختی دوری از فضای کار گفت که چقدر برایشان سخت است دور بودن از فضای حرفه ای کار هرچند هنوز هم سعی میکنند تا از فضای کاری دور نباشند .
بدیعی توصیه ای به جوان‌ترها داشت و گفت: من دورادور همیشه کارهای شما را پیگیری میکنم و بسیار خوشحالم که هرگز از مسیر خودتان خارج و درگیر مسائل حاشیه ای نشدید تا بتوانید مثل همیشه در چارچوب قانون مطالبات قانونی و بر حق اجتماعی بانوان را پیگیری کنید .

شهرزاد همتی هرروز در محل کار خود حضور دارند و انجام وظایف مادری و خانه داری هرگز مانع حضور اجتماعی وی نشده است.
همتی ضمن تشکر و قدردانی از موسسه راز و خانم فراهانی از سختی های کار و فعالیت در حوزه زنان گفت و اینکه بیشترین اذیت را از طرف همکاران خود متحمل می‌شود که با غیبت کردن و پشت سر حرف زدن ها و تهمت ها همیشه آزار دیده است .
وی افزود: در طی این سالها کار کردن  مطلب مهمی که یادگرفتم این بود که: خبرنگار فعال سیاسی نیست. یادگرفتم که من فقط یک خبرنگار هستم نه یک فعال سیاسی و فقط باید به کار خودم که عاشقش هستم تمرکز داشته باشم .
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۳۲۹۷۴
تاریخ: ۱۳۹۸/۵/۲۲     ساعت: ۱۰ : ۵
امتیاز به این خبر:
  • 3
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر
  • ٢٣ محرم ١٤٤١
  • Sep 23 2019