صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

تکمیل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در انتظار اصلاح ساختار بودجه

در حالی که حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد، یکی از محورهای مهم برنامه اصلاح ساختار بودجه، تغییر روند تخصیص بودجه پروژه‌های عمرانی است.

بر اساس بند 10 ماده 1 قانون برنامه و بودجه، طرح های عمرانی این گونه تعریف می شود: مجموعه ای از عملیات و خدماتی که بر اساس توجیه فنی و اقتصادی یا اجتماعی، طی مدت و اعتبار معین اجرایی می گردد.

در ادبیات بودجه به پروژه‌های عمرانی، طرحهای تملک دارایی سرمایه ای می گویند که به معنای آن است که هزینه های عمرانی، به دارایی های مولد تبدیل می‌شود. در حال حاضر حدود 86 هزار پروژه نیمه تمام در قالب طرح های تملک دارایی سرمایه ای در کشور وجود دارد که هزینه های اقتصادی و اجتماعی زیادی را بر کشور تحمیل کرده است.

تبعات توقف پروژه های عمرانی

در قانون آمده است که پروژه های عمرانی باید در مدت زمان مشخص و با منابع اعتباری معین تکمیل و اجرایی شود؛ اما اکنون مشاهده می‌شود که در عمل، مدت زمان اجرای پروژه نه تنها مطابق با پیش بینی اولیه نیست،‌ بلکه مکررا تغییر می‌یابد و هزینه‌های آن نیز هر سال با توجه به مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی افزایش پیدا می کند.

هم اکنون 86 هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که تکمیل این پروژه ‌ها به 1000 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این رقمی معادل دو برابر بودجه عمومی کشور است؛ این در حالی است که در سال گذشته این تعداد 76 هزار پروژه معادل 500 هزار میلیارد تومان و در سال 96 ،‌71 هزار پروژه نیمه تمام معادل 411 هزار میلیارد تومان بوده است و هرسال بر تعداد این پروژه های نیمه تمام عمرانی و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آنها افزوده شده است.

اتلاف منابع، افزایش هزینه تمام شده پروژه، بیکار ماندن عوامل انسانی و ماشین آلات و تجهیزات، کاهش بهره وری بخش دولتی و خصوصی، نارضایتی اجتماعی و بی‌اعتمادی به دولت و حتی بی اعتباری قانون و مجلس از تبعات توقف و عدم تکمیل پروژه های عمرانی در کشور است

تعریف پروژه‌های عمرانی بر اساس اولویت یا منافع انتخاباتی

برای تعریف، اجرا و تکمیل پروژه‌های عمرانی، دهها مولفه وجود دارد که در این بین «فرآیند تصمیم گیری»، «تجهیزات و عوامل اجرایی» و «منابع مالی» از مهمترین آنها هستند؛ با تامین این موارد می توان انتظار داشت که ضمن اینکه تعداد پروژه های نیمه تمام روند کاهشی به خود بگیرد، بلکه هزینه های عمرانی در دولت موجب افزایش رفاه و رشد اقتصادی در جامعه شود.

یکی از نکات مهم در فرآیند تصمیم گیری و تعریف پروژه جدید عمرانی برای کشور این است که نباید مسائل سیاسی و انتخاباتی در این مهم تاثیرگذار باشد. در دهه های گذشته بیش از 90 درصد پروژه های عمرانی کشور بدون توجیه کارشناسی و با فشار نمایندگان مجلس، استانداران و احزاب تصویب می‌شد و با خواست نمایندگان مجلس، دولت پروژه مد نظر آنان را در لایحه بودجه قرار می داد. موضوعی که سازمان برنامه و بودجه نیز در آخرین گزارش خود تحت عنوان «اصلاح چرخه بودجه ریزی و فرآیند تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی» به آن اشاره کرده است.

اجرای پروژه‌های عمرانی بدون نیاز به بودجه دولت

به منظور رفع موانع اجرای پروژه‌های نیمه تمام عمرانی در کشور در وهله اول، ضروری است دخالت گروه‌های ذینفع در تعریف پروژه کاهش یابد و این موارد بر اساس اولویت های کلان، ملّی و استانی تعیین شود.

علاوه بر این، به عنوان یک اصلاح ساختاری و رویکردی در بودجه ریزی کشور، لازم است پروژه های عمرانی بدون نیاز به بودجه دولت و از طریق سازوکارهایی که در آن سرمایه های مردمی و نقدینگی موجود در کشور نقش آفرینی می کند، اجرایی شود.

بسیاری از کشورهای جهان برای اجرای پروژه های زیرساختی و عمرانی خود از ظرفیت سرمایه های مردمی و مشارکت بخش خصوصی استفاده می کنند. به عنوان نمونه بر اساس آمار بانک جهانی برزیل با 386 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت از سال 1990 تا 2017، از جمله کشورهایی است که اکثر پروژه های عمرانی خود را با سرمایه های مردمی و مشارکت عمومی خصوصی تکمیل کرده است. 

همچنین کشورهای فیلیپین، هند، کانادا، سریلانکا، اندونزی از جمله کشورهایی هستند که ضمن تامین مالی پروژه های عمرانی خود با استفاده از روش های مذکور، هر ساله سیاست ها و قوانینی را به منظور تسهیل مشارکت مردم در تکمیل این پروژه ها مد نظر قرار می دهند.

 

منبع: تسنیم

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۵۰۲۲
تاریخ: ۱۳۹۸/۴/۲۵     ساعت: ۱۰ : ۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر
  • ٢٣ محرم ١٤٤١
  • Sep 23 2019