صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

بستر نشاط جمعی برای بهره‌مندی مردم از آیین کهن چهارشنبه سوری فراهم شود

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: برای بهره مندی مردم از آیین کهن ایرانی چهارشنبه سوری شایسته است بستر های لازم برای نشاط جمعی فراهم شود.

به گزارش  جهانی خبر_روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌ها،  علی اصغر کاراندیش مروستی روز دوشنبه در گفت وگو با مشاور رسانه ای خود افزود: با توجه به وقایع ناگوار ناشی از بی دقتی و بی توجهی برخی جوانان در آیین سنتی چهارشنبه سوری در سال‌های اخیر   برای کاهش آسیب‌ها و فراهم سازی بستر نشاط جمعی در جامعه لازم است با اختصاص مکان‌هایی برای برگزاری این جشن کمک کنیم تا آحاد مردم از این آیین کهن ایرانی بهره‌مند و شاد شوند.

 وی برخورداری از نشاط مطابق با موازین اسلامی را از حقوق مردم جامعه و ظرفیتی مثبت برای همگرایی اقشار مختلف و تجدید روابط با خویشاوندان دانست و نقش فرهنگ غنی ایرانی و آیین‌های شادی بخش کهن ایرانیان همچون چهارشنبه سوری را در این خصوص مهم توصیف کرد.

 کاراندیش این روز را یکی از عناصر مهم سرمایه اجتماعی ایرانیان توصیف کرد و گفت: چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های نشاط آور ایران باستان بوده و برگزاری آن در شناسنامه فرهنگی ایران در جهان همچون سایر عناصر فرهنگی اهمیت دارد.

وی با تاکید بر پرهیز از رفتارهای خشونت آمیز در برگزاری نشاط بخش این جشن، اقدام خلاف فلسفه برگزاری جشن چهارشنبه سوری عده ای را مغایر با باورهای فرهنگی دانست و ادامه داد: بر پایه باورهای فرهنگی ایران باستان، در روز چهارشنبه سوری باید کینه‌ها و دشمنی‌ها را در آتش ریخت و سوزاند و آشتی و همدلی و همگرایی را جایگزین آن کرد.

وی گفت: عنصر آتش در میان عناصر چهارگانه آب، خاک، هوا و آتش نقش مهم و با ارزشی برای ایرانیان دارد و نمادی از تاثیر گرما و روشنی در زندگی انسان‌ها و نیز صلح و صفا و دوستی است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان تلاش دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران برای بازنمایی و قلب وقایع داخل کشور و تشبث آنان به هر حشیشی برای تشنج آفرینی و بحران سازی تاکید کرد: نباید اجازه دهیم چهارشنبه سوری سیاسی شود و به عنوان ابزاری در خدمت اهداف دشمنان قرار گیرد.

کاراندیش برخی بدعت‌های نادرست را نیز در تغییر نحوه برگزاری این جشن موثر خواند و از بین بردن آن بدعت‌ها و اتخاذ تدابیر لازم امنیتی را زمینه ساز بازگشت نشاط و آرامش به جشن چهارشنبه سوری دانست .

وی با تبیین نقش والدین، رسانه‌ها و مدارس در آموزش قشر نوجوان و جوان جامعه ، فرهنگ سازی و آموزش آیین چهارشنبه سوری به این قشر و نظارت بر رفتار فرزندان را در برگزاری بهینه و نشاط بخش این جشن مهم خواند.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۴۱۸۵
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷     ساعت: ۱۲ : ۵۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
  • ١٥ شعبان ١٤٤٠
  • Apr 21 2019