صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی

نگذاریم صحنه، بی‌گفت‌و‌گو بماند

شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیامی را به مناسبت برگزاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی صادر کرد.

به گزارش  جهانی خبر از روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، متن پیام مدیر کل هنرهای نمایشی به این شرح است:
" اکبر رادی ستاره درخشان ادبیات نمایشی ایران با آثار ماندگار و با هویت خود همیشه ماندگار است. اینک که چند سال از کوچ این هنرمند فرهیخته می‌گذرد ادبیات نمایشی ما و جامعه هنرمندان تئاتر بیشتر از هر زمان دیگر ارزش و اهمیت این نویسنده متواضع و با اصالت را  درک می‌کنند. پویایی و زنده بودن نمایشنامه‌های باشکوه اکبر رادی با شخصیت‌های ایرانی، نشان دهنده فرهنگ و رفتار و باور مردمان این سرزمین است.
برگزاری نخستین جشنواره اکبر رادی، فرصت شایسته‌ای است تا جایگاه و ارزش و اهمیت این نویسنده نامدار هویدا شود. این رخداد به همت هنرمندان و علاقه‌مندان آن نویسنده، یک اتفاق ارزشمند و باشکوه و با نتایج درخشان خواهد بود. در میان این گروه پرتلاش حمیده‌بانو عنقا، همراه دیرآشنای رادی قرار دارد و برآنند تا با اهدافی چون تقویت بنیان نمایشنامه‌‌نویسی ایران، ژرف‌نگری در آثار و اندیشه‌‌های‌ رادی و ارج ‌نهادن یا بهتر شناختن استعدادهای جدید تئاتر گام بردارند. رادی بر این باور بود که شالوده¬ی نمایشنامه، شخصیت است و شخصیت، بیش از هر مولفه-ی دیگر، در سخن ظهور و بروز می‌‌یابد و لذا صحنه¬ی بی‌گفت‌‌وگو، نهایتاّ به جست‌وخیز و تقلاهایی منجر می‌شود که ارتباطی با هنر گران¬قدر تئاتر ندارد. به باور رادی شیرازه و قلب و مغز هنر تئاتر، همانا نمایشنامه است و تلاش برای نادیده ‌گرفتن یا خفیف جلوه دادن آن، اندیشه را از تئاتر سلب خواهدکرد. مضمون تمامی نمایشنامه‌های رادی، ستایش شرافت انسانی و شایسته‌‌سالاری است. سپاسگزار هنرمندانی هستیم که قدردانی از نمایشنامه‌نویسی را که به وجدان و عدالت باور داشت، از یاد نمی‌برند. "
شهرام کرمی
مدیر کل هنرهای نمایشی

برنامه های چهارمین روز نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی
آغاز به کار نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی و ادامه رقابت در بخش مسابقه مونولوگ و نمایشنامه خوانی
در چهارمین روز از نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نمایشگاه اسناد تصویری نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی با مدیریت ابراهیم حسینی از ساعت 16 امروز دوشنبه در مرکز هنر پژوهی نقش جهان افتتاح می شود.
به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی ، آثار این نمایشگاه از سه منبع: آرشیو بنیاد اکبر رادی،مجله تصویر تئاتر و ارسال آثار توسط هنرمندان تامین و گرد آوری شده و  هنرمندانی همچون: حسین زنده‌رودی، ابراهیم حقیقی، محمد وجدانی، کیانوش غریب‌پور، هادی نوید، بهنام صدیقی، محمد افشار، کن رینولدز و... با اثرشان در این رخداد حضور دارند.
بر پایه این گزارش نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی به جز روز دوشنبه،  تا پایان جشنواره همه روزه از ساعت 10 تا 18در محل مرکز هنر پژوهی نقش جهان واقع در تهران- خیابان ولی عصر (عج) بالاتر از تقاطع شهید بهشتی- ضلع جنوب غربی بوستان ساعی- شماره 2169 پذیرای بازدید علاقه مندان است.
نمایشنامه خوانی "در مه بخوان" و  اجرای مونولوگ" آمریکا که آمد بروید زیر سقف ها" در خانه هنرمندان و تئاتر شهر
در چهارمین روز از نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در بخش مسابقه مونولوگ از ساعت 15 اجرای مونولوگ" آمریکا که آمد بروید زیر سقف ها"  نوشته احسان عبدی و طراحی ، کارگردانی و بازی مهدی باران طلب از ساعت 15 به مدت 50 دقیقه در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می رود همچنین تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر نیز از ساعت 18 پذیرای اجرای بخش مسابقه نمایشنامه خوانی جشنواره تئاتر رادی با خوانش نمایشنامه "در مه بخوان" به کارگردانی محمد طاهری به مدت 60 دقیقه خواهد بود.
نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی با دبیری بهزاد صدیقی و توسط بنیاد اکبر رادی از 14 تا 22 دی ماه سال جاری در مجموعه ایرانشهر، خانه هنرمندان، نگارخانه آریا ، مرکز هنر پژوهی نقش جهان و تئاتر شهر تهران برگزار می شود.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۰۹۵۲
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷     ساعت: ۱۵ : ۵۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد
  • ٢١ رمضان ١٤٤٠
  • May 26 2019