صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
مدیر سلسله برنامه‌های «یک ماه، یک کتاب»:

لزوم توجه به شعر زنان جهان

فریبا یوسفی گفت: در سال ۹۸ به نقد و بررسی آثار نسل جوان‌تر در برنامه «یک ماه، یک کتاب» می‌پردازیم که تعدادشان بسیار بیشتر از شاعران پیش‌کسوت است.

به گزارش جهانی خبر_فریبا یوسفی در گفت‌وگو با حوزه هنری، با بیان اینکه حدود دو سال قبل، یعنی اواخر سال 95 سلسله برنامه‌های «یک ماه، یک کتاب» را آغاز کردیم، اظهار کرد: سال‌های96 و 97 بدون وقفه و هر ماه برنامه نقد کتاب شعر زنان در حوزه هنری برگزار شد.

وی افزود: به‌جز چند جلسه اول که به تجلیل و بزرگداشت شاعران پیش‌کسوت گذشت، روال اصلی جلسه از سال 96 و با نقد کتاب‌های شعر خانم‌های شاعر آغاز شد. هر ماه کتاب یا کتاب‌هایی از یک شاعر با حضور دو منتقد بررسی و نقد می‌شد. در هر جلسه، تعدادی از کتاب‌های مورد نقد تهیه می‌شد و در دسترس حاضران قرار می‌گرفت تا علاوه بر منتقدان، شرکت‌کنندگان در جلسه نیز در بحث‌ها اعلام نظر کنند و آرای بیشتری دربارهٔ هر کتاب مطرح شود.

یوسفی اظهار داشت: معمولا چنین است که جلسات نقد از سوی شاعران چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و جلسات شعرخوانی شرکت‌کننده‌های بیشتری دارد. با این حال، سلسله جلسات «یک ماه، یک کتاب» با استقبال خوب شاعران و علاقه‌مندان مواجه شد. در انتخاب کتاب‌ها، نظر بر این بود که شاعران پیش‌کسوت مقدم باشند و همچنین شاعران شاخص، صاحب‌نام، فعال و برگزید‌گان جوایز معتبر ادبی و جشنواره‌های بزرگ در اولویت بودند. نقدپذیری و احترام به آرای منتقدان نیز از جمله ویژگی‌های شاعران منتخب بوده است.

این شاعر خاطرنشان کرد: در سال 98 به نقد و بررسی آثار نسل جوان‌تر می‌رسیم که تعدادشان بسیار بیشتر از شاعران پیش‌کسوت است.

وی با بیان اینکه در نشست بررسی کارنامهٔ دو سالهٔ جلسات «یک ماه، یک کتاب»، کارشناسان و صاحب‌نظرانی که دربارهٔ آثار این جلسات نظر می‌دادند نگاه تاییدکننده و موافقی داشته‌اند، گفت: تمام منتقدان اتفاق نظر داشتند که این تنها جلسه‌ای است که در آن نقد دقیق و علمی به طور مستمر صورت می‌گیرد. این در حالی است که جلسات نقد به‌ویژه برای شعر خانم‌ها در کشورمان کم داریم.

یوسفی ادامه داد: تلاش می‌کنیم در سال آینده موضوعات نشست‌های «یک ماه، یک کتاب» را گسترده‌تر کنیم و به شعر زنان جهان هم توجه داشته باشیم. همچنین ارتباطمان را با دانشگاه‌ها بیشتر کنیم. از استان‌ها نیز تاکنون شاعران و منتقدانی را دعوت کرده بودیم و امسال با نگاهی فراگیرتر تلاش می‌کنیم با این عزیزان بیشتر همکاری کنیم. تدوین و چاپ چکیده‌ای از مباحث مطرح شده در جلسات نیز از جمله برنامه‌های سال ۹۸ است که امیدواریم به انجام برسد.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۴۱۸۸
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷     ساعت: ۱۲ : ۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت
  • ١٨ شعبان ١٤٤٠
  • Apr 24 2019