صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
طرح پژوهشی انجام‌شده از سوی پژوهشکده هنر در سال ۹۷؛

تحلیل و ارزیابی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر(ملی و جهانی):

طرح پژوهشی«تحلیل و ارزیابی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر(ملی و جهانی)» به کوشش ابراهیم غلامپور آهنگر در سال ۱۳۹۷، در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات انجام شد.

به گزارش جهانی خبر- مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، این طرح، در واقع تلاشی پژوهش محور است تا مروری بر سی‌وششمین دوره جشنواره داشته باشد و بتواند مسائل و مشکلات آن را برای سیاست‌گذاران، برنامه­‌ریزان و مدیران پرتوافکنی کند. با توجه به اینکه موضوع جشنواره فیلم یکی از پر التهاب­‌ترین موضوعات سینمایی و حتی فرهنگی در کشور است، سخن گفتن از آن به آسانی امکان پذیر نیست. لذا این پژوهش برای اینکه در انجام وظیفه پژوهشی خود به صورت موثرتری عمل کند، به سمت توجه چند بعدی به موضوع جشنواره سی‌وششم سوق یافته تا دچار تک بعدی نویسی نگردد.  هرچند به دلیل اینکه امکان هماهنگی لازم برای انجام مصاحبه با برخی از کارشناسان و مدیران این دوره فراهم نشده، برای حصول به این منظور در تحلیل فیلم­‌های جشنواره و همچنین سازوکارهای اجرای آن به نظرات منتقدین و ارزیابان رجوع شده و پس از مطالعه و بررسی چندین نوشتار و گفتار، مجموعه‌­ای منسجم از آنها را ارائه کرده است.

بدین ترتیب این گزارش، که در چهار بخش تنظیم شده، در ابتدا نگاهی به فضای فرهنگی و سینمایی کشور با توجه به اطلاعات آمار در دسترس درخصوص آیین­‌ها، جشنواره­‌ها و رویدادهای فرهنگی و سینمایی انداخته است و با مروری بر تاریخچه جشنواره فیلم فجر در بخش دوم به بررسی آنچه در مناظر عمومی در قبال اجرا و برگزاری جشنواره فیلم فجر در دو بخش ملی و جهانی روی داده، پرداخته است. در بخش سوم به منظور تحلیل و ارزیابی جشنواره سی‌و‌‌ششم ارزیابی­‌های مربوط به مدیریت و برگزاری جشنواره در ابعاد مختلف آن آورده شده و در بخش پایانی نیز با مروری بر تحلیل­‌های ارائه شده، جمع‌­بندی لازم از مناظر مختلف ارائه و راه­کارهایی برای تقویت فرایند برگزاری جشنواره ارائه گردیده است.

نویسنده در این طرح به نکاتی قابل توجه درخصوص این دوره از جشنواره اشاره می‌کند که کاهش هزینه‌­های برگزاری همراه با کم کردن بخشی از هزینه­‌های مازاد، غلبه کیفیت آثار به نمایش درآمده بر کمّیت آن، تلاش برگزارکنندگان این دوره برای بدون حاشیه بودن این آیین و ... ازجمله آن‌هاست و در پایان نیز با طرح پرسش­‌های بنیادی که برای سیاستگذاری­‌های کوتاه‌­مدت و بلند مدت سینمایی اهمیت دارند، لازم می‌داند چند موضوع مهم مورد مداقه بیشتری قرار گیرند.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۵۳۴۲
تاریخ: ۱۳۹۸/۱/۲۴     ساعت: ۱۳ : ۴۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
  • ١٥ شعبان ١٤٤٠
  • Apr 21 2019