صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

«چهارگاه» به اشعار آیینی و سیر تحول در آواهای عاشورایی می پردازد

برنامه «چهارگاه» که سری نخست آن در ماه مبارک رمضان و ایام نوروز امسال به روی آنتن شبکه چهار رفت، هم اکنون ویژه برنامه خود را با شروع ماه محرم آغاز کرده است.

به گزارش جهانی پرس از روابط عمومی سیما برنامه ویژه «چهارگاه» که پخش آن از شنبه 16 تیرماه همزمان با شب اول محرم آغاز شده در 14 قسمت، برای عاشقان و شیفتگان اباعبدالله حسین (ع) تهیه و تدارک دیده شده است که با اجرای امیرحسین مدرس راهی آنتن شبکه چهار سیما می‌شود.

کامران سیف الله تهیه کننده «چهارگاه» گفت: در فصل نخست «چهارگاه» که در 30 قسمت تقدیم نگاه مخاطبان شد نغمات، آیین های سحرگاهی و مناجات خوانی رمضانی را با حضور کارشناسان بررسی کردیم و هم اکنون در «چهارگاه» محرم، آواها، اشعار و نغمات عاشورایی را با حضور صاحبنظران و کارشناسان مورد کاووش قرار می دهیم.

سیف الله خاطرنشان کرد: موسیقی از دیرباز نقش وی‍ژه ای در اجرای آئین های اعتقادی داشته است و تلفیق آن با روایت ها و آواهای عاشورایی را می توان نقطه عطفی در تاریخ موسیقی مذهبی و آغازی بر خدمات متقابل مذهب و هنر دانست. ما سعی داریم در «چهارگاه» به  موسیقی آیینی و مذهبی عاشورایی و جایگاه و خاستگاه آن در جای جای کشورمان بپردازیم.

تهیه کننده این ویژه برنامه محرمی شبکه چهار در ادامه گفت: هوشنگ جاوید جامعه‌شناس و پژوهشگر موسیقی اقوام و سیدمحسن حسینی ردیف‌دان و خواننده آواز ایرانی میزبانان ثابت «چهارگاه» هستند و در هر برنامه با مهمانان این برنامه که از خوانندگان مختلف نواحی و افرادی که در حوزه نغمه‌خوانی‌های عاشورایی فعالیت داشته‌اند، به گفت وگو می‌نشینیم.

سیف الله افزود: «چهارگاه» هر شب میزبان یک تا دو مهمان و کارشناس است. به عنوان مثال در هر قسمت یک قطعه ملی و شعر عاشورایی مورد بررسی قرار می گیرد. مثلا اشعار معروفی همچون «باز این چه شورش است» یا «امشبی را شه دین در حرمش مهمان است» و ...  اشعاری هستند که درباره آن صحبت می شود.

این که اشعار در چه سالی سروده شده است، مردم چه میزان با این اشعار ارتباط برقرار کردند، فلسفه ماندگاری این شعرها چیست، چه کسانی این اشعار را در قالب های مختلف مداحی، آواز، مناجات، موسیقی و ... خوانش کردند، در چه دستگاه های آوایی تاکنون اجرا شده است و چقدر امکان خوانش در دستگاه های مختلف دارد.

تهیه کننده برنامه محرمی شبکه چهار گفت: در بخش دوم برنامه، به سراغ بررسی آواها و نغمات اقوام استان های مختلف کشورمان خواهیم رفت و با حضور مهمانانی از اقوام و قومیت های کشورمان، نغمه و آوای عاشورایی آن منطقه، بررسی می شود.

وی ادامه داد: جهانبخش کردی‌زاده مشهور به «بخشو» نوحه‌خوان و مداح استان بوشهر در جنوب ایران بود. او صاحب سبکی خاص و صدای استثنایی در عزاداری و سینه‌زنی سنتی بوشهر بوده ‌است که موجب معرفی این نوع و شیوه عزاداری، در سطح کشور و جهان ش سمت های برنامه سبک «بخشو» را که نوع خاصی از آواهای عاشورایی است، بررسی می کنیم.

سیف اللهی با اشاره به این که ادبیات، آیین ها و آوازهای عزاداری در هر منطقه ای از کشورمان سبک و سیاق خود را دارد گفت: در «چهارگاه» به سراغ آواها و اشعار عاشورایی استان های بوشهر، یزد، خراسان، مازندران و ... رفته ایم و با دعوت از کارشناسانی از همین استان ها که آشنایی و اشراف کامل به فرهنگ عاشورایی منطقه خود دارند درباره این اشعار صحبت می کنیم.

وی تاکید کرد: این اشتراکات بین قطعات ملی و محلی و نقطه تلاقی آن ها، فرهنگ عاشورایی را تشکیل می دهند که همگی به سهم خود، حماسه عاشورا را روایت می کنند.

سیف اللهی در خصوص نامگذاری این برنامه هم اظهار داشت: «چهارگاه» یکی از دستگاه های موسیقیایی ایران است که بیش تر آواهای مذهبی و آیینی کشورمان در این دستگاه خوانده شده و خوانش شعر «مکن ای شب طلوع» هم یکی از مصادیق این دستگاه است. علاوه بر این موضوع، گاه چهارم شبکه هم مورد نظر بوده است و این برنامه در شبانگاهان محرم در شبکه چهار میزبان عاشقان حسینی است و حتی نشان های دکور هم از عدد چهار تاسی گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ویژگی این فصل از «چهارگاه» تفاوت دکور با فصل گذشته است که با تغییراتی خاص، نمایی از گنبد حرم امام حسین (ع) را به نمایش می‌گذارد که خانم رها علی نژاد طراحی دکور را انجام داده است.

سایر عوامل «چهارگاه» می توان از حسن محسنی کارگردان، علی روزبهانی مدیرتصویربرداری، حسن خاکبازان مدیر صدابرداری، امیر محمدی نورپرداز و زهرا قائدی سردبیر برنامه نام برد.

«چهارگاه» به مدت 78 دقیقه در دهه اول محرم هر شب ساعت 22:30 از شبکه چهار و ساعت 20 از شبکه یک به روی آنتن می رود.

شناسنامه


کدخبر: ۳۶۳۷۷۳
تاریخ: ۱۴۰۳/۴/۲۰     ساعت: ۱۰ : ۱۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
  • ١٥ محرم ١٤٤٦
  • Jul 22 2024