صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
در نشست خبری دستیار ارشد وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی عنوان شد:

همزمان با بزرگداشت شهریار روز ملی شعر وادب فارسی برگزار می شود

صبح امرزو ۲۳ شهریور ماه نشست خبری بزرگداشت استاد شهریار وروز ملی شعر وادب فارسی با حضور دکتر محمود شالویی دستیار ارشد وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش جهانی پرس؛  سارا صادقی - در ابتدای این نشست دکتر محمود شالویی دستیار ارشد وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی  گفت : در آستانه اربعین حسینی هستیم این ایام را به همه صمیمانه تسلیت عرض می کنم، همانطور که مستحضر هستید در آستانه روز شعر وادب فارسی هستیم که مقارن با بزرگداشت استاد شهریار است که در این باره و  مناسبتهای دیگر هم توضیحاتی خواهم داد.

وی افزود :چون  27 شهریور روز گرامی داشت استاد شهریار تبریزی است این روز را  به عنوان روز شعر وادب نام گذاری کردند، بر این اساس برنامه های متفاوت از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آذربایجان شرقی و در سایر استان ها به اجرا در می آید چون  حقی که شهریار بر گردن ما دارد بر کسی پوشیده نیست؛ بر این اساس برنامه  تکریم وهم پرداختن به شعر وادب فارسی را داریم.

دستیار ارشد وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی خاطر نشان کرد : با توجه به قانون شورای شعر وادب فارسی که براساس قوانین سال 1375 شامل  ممنوعیت به کار گیری واژه های خارجی است ، شورای پاسداشت زبان فارسی با حضور 12 دستگاه تشکیل می شود تا  قوانین صیانت و دستور عمل ها بتواند زبان فارسی را حفظ کند  یا از طرق مختلف مقابله ای را داشته باشد که اجازه ندهد زبان فارسی دستخوش تغییر شود.

 

وی افزود : موضوع دیگری که با آن روبه رو هستیم این است که چه کاری انجام دهیم که  زبان فارسی را گسترس دهیم به همین منظور برای حفظ زبان فارسی وگویش ها   برنامه هایی را  مدنظر داریم.

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با بیان اینکه وضعیت زبان فارسی تا اندازه ای نگران کننده است گفت: روز شعر وادب  از زمره برنامه هایی است که می تواند به بالندگی زبان  فارسی بیافزاید چه کسی در دنیا شهریار، سعدی، فردوسی، خیام و ودیگر شعرای بزرگ  را نمی شناسد.

وی با اشاره به جزئیات برنامه بزرگداشت گفت : در 27 شهریور ماه برنامه ای در برج میلاد برگزار خواهد شد که  درباره شهریار سخنرانی ها ومقالاتی ارائه خواهد شد  در آن تعدادی از ادیبان، رئیس فرهنگستان هنر ودیگر بزرگان حضور دارند.


دکتر محمود شالویی در ادامه عنوان کرد : در شهر تبریز هم برنامه های مختلفی در نظر گرفته شده است همچنین در سایر ادارات ارشات هم با چنین برنامه هایی روبه رو هستیم، قرار است در 7 مهرماه برنامه  شمس تبریزی را داشته باشیم در حقیقت  برای گرامیداشت او  سه برنامه در خوی، قونیه و تهران  برگزار خواهد شد.

وی افزود : این ارتباط بین خوی وقونیه می تواند جریانی در فرهنگ وادب فارسی ایجاد کند وشمس را به جهانیان معرفی کند همچنین 20 مهر ماه هم برنامه بزرگداشت حافظ را داریم،  قرار است  بزرگداشت  تنها در شیراز وحافظیه نباشد بلکه جنبه ملی هم در نظر گرفتیم تا بتوانیم  رایزنی ها در کشورهای مختلف داشته باشیم.


دستیار ارشد وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود از برنامه هایی با  موضوع گرامیداشت ادیبان وشاعران فارسی  تا پایان سال خبر داد.

در پایان این نشست دکتر محمود شالویی در پاسخ به  سوال خبرنگار جهانی پرس در خصوص همزمانی  بزرگداشت شهریار  با چهلم ابتهاج  اینگونه توضیح داد: همانطور که مستحضر هستید علاوه بر برنامه های ادبی که با نام ابتهاج برگزار شده قرار است  با هماهنگی دختر او برنامه ای هم برای ابتهاج داشته باشیم  فعلا منتظر هستیم با خانواده او ملاقات کنیم اگرچه در گیلان با حضور خانم ابتهاج سرگرم برنامه ریزی هستیم.

شناسنامه


کدخبر: ۲۹۶۸۲۵
تاریخ: ۱۴۰۱/۶/۲۳     ساعت: ۱۴ : ۴۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۴ آذر
  • ١١ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 05 2022