صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

شاد زیستن را به کودکان آموزش دهید

کودکان، به خصوص کودکان کار،آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند و حمایت از آنها می‌توان از آسیب های احتمالی جامعه جلوگیری کند. در این میان کودکان کار و خیابان به دلیل موقعیت اجتماعی خود باید از حمایت بیشتری از سوی جامعه برخوردار شود . با توجه به پیمان نامه حقوق کودکان ، استفاده از کودکان در مشاغل سخت و همچنین استعمار آنها ممنوع است.


به گزارش جهانی پرس- سوفیا عادلخانی- این پیمان‌نامه تمامی سازمان ها و ارگان های دولتی و غیردولتی را ملزم به رعایت حقوق کودکان به ویژه کودکان آسیب‌دیده مانند کودکان کار و خیابان کرده است. اما تقریباً در تمامی جوامع این حق کودکان که نباید کار کنند، نادیده گرفته شده، و برخورد‌های مناسب انها از سوی جامعه با آنها نمی شود. بیشترین فعالیت درباره پیمان نامه حقوق کودکان که سازمان ملل در جهان را سازمان غیر دولتی بر عهده دارد. در ایران نیز سازمان غیردولتی در این باره فعالیت می‌کند و از جمله آن می‌توان از انجمن حمایت از کودکان کار نام برد که به صورت تخصصی کودکان را تحت پوشش و خدمات ویژه قرار داده است این انجمن از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را در زمینه حمایت از کودکان کار و خیابان ،در محله های شوش و همینطور بازار تهران به صورت رسمی آغاز کرده است. البته هیات موسس انجمن از سال ۱۳۷۹ فعالیت داوطلبانه و غیر رسمی خود را در مولوی تهران با همراهی انجمن حمایت از حقوق کودکان اغاز کرده بود و منجر به تأسیس انجمن حمایت از کودکان کار شد. بنابراین مدیر انجمن حمایت از کودکان کار در این باره می گوید: مهمترین و اساسی ترین خدمات این انجمن "آموزش" است. کودکان کار ،برای تامین مخارج خانواده مجبور به کار هستند، که موجب محرومیت از تحصیل و عدم آگاهی آنها می شود. آموزش مهارت های زندگی دیگر نقش های آموزشی است که شامل هدف و هنر می شود ،این آموزش ها خلاقیت و سلیقه آنها را بارور میکند.
برای شاد زیستن کودکان باید اعتماد به نفس را درآنها ارتقا بخشید. اعتماد به نفس کودک شما تحت تاثیر کیفیت اوقاتی که شما با او سر می کنید، مقدار زیادی این زمان در زندگی های بسیار شلوغ این زمانه که اکثر ما ،فکر کارهای بعدی عقب افتاده و مشغله های روزمره هستیم و در حالی که فرزندمان با ما صحبت می کند ،صددرصد حواسمان متوجه آن نیست که گوش می دهیم .خیلی اوقات هم تلاش فرزندم را که سعی می‌کند ما را به ارتباط برقرار می‌کند نادیده بگیریم .اگربه نظر کودک عکس العمل منفی نشان بدهیم ،بهتر از این است که بی توجه باشیم .یکی از احتیاجات روانی افراد برخورداری از "محبت" است، کودکی که در سالهای اول زندگی از محبت پدر و مادر محروم باشد. در خانه احساس ناامنی میکند ،از زندگی لذت نمی برد ،اغلب سرد خشن و نسبت به دیگران بی مهر است و کمتر مقید به اصول و قوانین اخلاقی خواهد بود و بالعکس کودکی که از محبت والدین برخوردار است  قدرت سازگاری بیشتری دارد ،احساس سکون و آرامش می کند ،اعتماد به خویشتن دارد و نسبت به میزان دیگران از اخلاقی مثبت تر برخوردار است . گاهی یکی از والدین نسبت به کودکی بی مهری می‌کند، اما دیگری آن را جبران می کند. در صورتی که بقیه کمتر احساس نارضایتی خواهند کرد .عشق واقعی پدر و مادر و بچه ،امری ضروری و قابل تقدیر است .اما محبت بی مورد، گاهی مانع رشد شخصیت بچه ها می شود. والدین باید متوجه رشد بچه ها باشند .امکانات و احتیاجات همانند: امکانات و استعداد بچه را در هر زمینه در نظر بگیرد و در هر مرحله از روش به اقتضای آن عمل کنند .
به امید روزی که مردمان این مرز و بوم در همه عرصه های زندگی متعادل رفتار کند و والدین هر روز به کودکان خود شادزیستن را آموزش بدهند.

شناسنامه


کدخبر: ۲۹۷۰۲۴
تاریخ: ۱۴۰۱/۶/۳۰     ساعت: ۱۰ : ۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ آذر
  • ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 06 2022