صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

کودکان کار و نابسامانی

کودک کار» واژه‌ای آشنا و دردآور است که بیشتر ما با آن آشنا هستیم و آنها را سر چهارراه‌ها مشغول فال و گُل فروختن یا تا کمر خم شده در سطل‌های زباله‌ برای پیدا کردن ضایعات و گاهی هم مانده‌های غذا می‌بینیم؛ صحنه‌هایی که قلب هر شهروند را به درد می‌آورد.

به گزارش جهانی پرس- فاطمه خورشیدی نیا- معصومیت و خستگی ناشی از کار ملامت‌آور در فصل سرما و گرما از چهره‌هایشان می‌بارد و با دستان خسته و پینه بسته کارهایی را که به هیچ عنوان همسن‌هایشان طاقت انجامش را ندارند، انجام می‌دهند؛ آنهم در ازای مبلغی بسیار ناچیز!

در حالی که آمار دقیقی از تعداد کودکان کار در کشورمان ثبت نشده است، سازمان ملل متحد، تعداد کودکان کار در جهان را پس از شیوع ویروس کرونا ۱۶۰ میلیون نفر تخمین زده است؛ آماری که هر روز به تعداد آنها اضافه می شود.
از زمان شیوع ویروس کرونا، تعداد کودکان کار بسیار بیشتر شده و روزبه‌روز به آن‌ها افزوده می‌شود؛ تعداد زیادی از کودکان‌کار از زمان همه‌گیری ویروس کرونا ترک تحصیل کرده‌اند و برخی هم به دلیل تعطیلی و برخط (آنلاین) بودن کلاس‌ها فرصت بیشتری برای کار دارند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برای مقابله با زباله گردی اعتقاد دارد که تنها راه چاره، تغییر شکل مخازن زباله تا جای ممکن است؛ چراکه اگر پسماندها داخل مخازن سرپوشیده برود در عمل دسترسی به زباله ها امکان پذیر نیست.
علیپور پیش از این هم اعلام کرده بود که تعداد کودکان زباله گرد تهران به ۴۰۰ نفر هم نمی‌رسد و بیشتر این زباله ها از سوی کارگران شهرداری جمع آوری می‌شود.
آمار وی در تعداد کودکان زباله گرد در حالی است که «محمود علی‌گو» رئیس اورژانس اجتماعی کشور اعلام می کند: براساس اطلاعات سازمان‌های مردم‌نهاد در تهران نزدیک به چهار هزار کودک زباله‌گرد وجود دارد و زباله‌گردی جزو مشاغل غیرمعمول و پرخطر به شمار می‌آید.

 به نقل از میزان سعید آرام در گفت‌وگویی اظهار کرد : از اسفند ماه سال گذشته مقرر شده بود طرح ساماندهی کودکان کار خیابانی را به اجرا در آورده و این کودکان را از خیابان‌ها جمع آوری کنیم که با شیوع ویروس کرونا، اجرای طرح متوقف شد.
وی افزود: در این مدت تلاش شد با توزیع ماسک و اقلام بهداشتی بین این کودکان، از بیماری آن‌ها جلوگیری و زنجیره انتقال را قطع کنیم، اما با توجه به اهمیت این مسئله، از سه هفته پیش جمع آوری این کودکان به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز شد.
مدیر کل بهزیستی شهرستان تهران با اشاره به طرح ساماندهی کودکان کار خیابانی اظهار کرد: در این طرح کارشناسان ما تلاش می‌کنند با برقراری ارتباط موثر و جلب اعتماد این کودکان، سایر اقدامات لازم را انجام دهند. در ابتدا این کودکان از خیابان‌ها جمع آوری شده و به مراکز غربالگری منتقل می‌شوند.
این مقام مسئول در سازمان بهزیستی اظهار کرد: در مراکز غربالگری، شناسایی و تشکیل پرونده از طریق اسکن عنبیه چشم انجام می‌شود. اگر کودک ایرانی باشد مراحل دیگر انجام می‌شود، اما اگر کودک از اتباع خارجی باشد، پس از اسکان در مراکز بهزیستی، به اداره مربوطه تحویل داده می‌شود.
وی ادامه داد: پس از این مراحل، به دنبال چرایی کار کردن این کودکان ایرانی هستیم. ما با شناسایی خانواده این کودکان و بررسی مشکلات آن‌ها در جهت رفع آن تلاش می‌کنیم.
مدیر کل بهزیستی شهرستان تهران بیان کرد: اگر کودک سرپرست موثری نداشته باشد، به مراکز اسکان موقت بهزیستی منتقل می‌شود. اگر فردی به جز این کودک در خانواده توانایی کار کردن داشته باشد، اما بیکار باشد با توامندسازی فرد سعی در ایجا اشتغال برای وی می‌کنیم تا کودک دیگر در خیابان‌ها کار نکند که در این مسیر هماهنگی‌هایی با خیرین، کارآفرینان و سازمان فنی و حرفه‌ای انجام شده است.
این مقام مسئول در سازمان بهزیستی افزود: از ابتدای امسال ۸۵ نفر جمع آوری شده اند. نیمی از این افراد در مراکز ما هستند و برای سایرین مراحل توامندسازی آغاز شده است.
آرام اظهار کرد: در سال گذشته نیز، بیش از ۶۰۰ کودک ایرانی شناسایی شده اند که دارای پرونده هستند و توامندسازی آغاز شده است.

مدیر کل بهزیستی شهرستان تهران با اشاره به اینکه کودکان کار در کدام مناطق تهران بیشتر حضور دارند، گفت: پس از بررسی مناطق مختلف شهر تهران مشخص شد، در هر منطقه میزان تجمع این کودکان متفاوت است. بیشترین تجمع در مناطق ۱، ۲، ۳، ۵ و ۱۲ بود که در حال حاضر پروژه جمع آوری آغاز شده است. همچنین کودکان کار صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲ و عصر‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۴ در خیابان‌ها حضور دارند.
آرام در پاسخ به این سوال که چه طرحی برای حمایت از کودکانی که در کارگاه‌ها و سایر مراکز مشغول کار هستند وجود دارد، ادامه داد: برخی از کودکان به جای کار در خیابان ها، در مراکزی مانند تولیدی ها، رستوران ها، کارخانه‌ها و سایر اماکنی که در دید مردم نیستند، مشغول کار هستند و از آنجایی که کار کودکان زیر ۱۵ سال، غیرقانونی است، در مراحل بعدی طرح شناسایی و ساماندهی این کودکان نیز انجام می‌شود.
کودکان کار روزانه چقدر درآمد دارند؟
مدیر کل بهزیستی شهرستان تهران گفت: در اجرای این طرح دستگاه‌هایی مانند نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت بهداشت، استانداری و سایر دستگاه‌ها همکاری می‌کنند.
وی افزود: اگر در بررسی‌های سازمان بهزیستی مشخص شود این کودکان تحت اجبار باند‌های تبهکارانه به کارخیابانی مشغولند، با همکاری پلیس برخورد لازم انجام می‌شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شهروندان نباید به این کودکان کمک کنند، ادامه داد: بسیاری از این کودکان، تحت سلطه باند‌های تبهکارانه مشغول کار هستند. بر اساس بررسی ما این کودکان روزانه بیش از ۴۰۰ هزار تومان درآمد دارند، اما سهم خودشان زیر صدهزار تومان است.
آرام درباره تعداد کودکان کار بیان کرد: آمار دقیقی از تعداد این کودکان در دست نیست، اما هزارو ۱۰۰ کودک کار در مراکز روزانه ما خدمات دریافت می‌کنند. همچنین یک هزارو ۹۰۰ کودک در مراکز ما در حا آموزش هستند.
وی افزود: در مجموع برآورد‌های ما نشان میدهد حدود ۳ تا ۴ هزار کودک کار شناسایی شده اند و بقیه کودکان به تدریج شناسایی می‌شوند.
این مقام مسئول در سازمان بهزیستی گفت: عمده‌ترین مشکل ما در زمینه کودکان کار، کودکان کار اتباع خارجی هستند که تقریبا ۸۵ درصد از میزان کودکان کار پایتخت را تشکیل می‌دهند.
آرام ادامه داد: این کودکان بیشتر از کشور افغانستان به صورت قاچاق و غیرقانونی وارد کشور ما می‌شوند و ساماندهی آن‌ها بسیار سخت است. انشالله با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت کشور و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی این کودکان نیز ساماندهی شوند.

شناسنامه


کدخبر: ۲۹۸۲۸۶
تاریخ: ۱۴۰۱/۷/۱۲     ساعت: ۲۰ : ۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ آذر
  • ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 06 2022