صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

روایتی از ماجرای ساخت سقاخانه اسماعیل طلا در حرم امام رضا (ع)

سقاخانه اسماعیل طلا یکی از مکان‌های پر آوازه حرم مطهر رضوی است که بیشتر افرادی که تاکنون به زیارت بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) شده‌اند، به تبرکی از آب گوارای این سقاخانه نوشیده‌اند. ساخت این سقاخانه داستانی جالبی دارد که در این گزارش می‌خوانید.

به گزارش جهانی پرس، محمد علی علی نژاد- سقاخانه در صحن عتیق یا همان صحن انقلاب قرار دارد. سنگ بنای این سقا خانه را نادرشاه افشار گذاشته است. پسیش از دوره نادرشاه افشار نهری از شمال شهر مشهدکه از چشمه‌ای به نام چشمه گیلاس یا چشمه «گُلسب» سرچشمه می‌گرفت، پس از عبور از 6 فرسنگ از بالا خیابان وارد صحن کهنه می‌شد و حوض‌های واقع در صحن را پرآب می‌کرد و با سرریز شدن حوض‌ها، آب به نهری باز‌گشت و با امتداد در مسیر پایین خیابان ( نواب صفوی فلی) از محدوده حرم مطهر رضوی خارج می‌شد.
براساس آن‌چه در متون تاریخی آمده است در دوره تیموریان، توسط امیر علیشیر نوایی، آبراه رساندن آب چشمه گیلاس به حرم مطهر رضوی ایجاد شد و در دوره شاه عباس صفوی تکمیل شد. این نهر که مشهد قدیم را به دو بخش تقسیم می کرد.
سقاخانه قبل از این‌که بنایی داشته باشد، چهار حوض در وسط صحن داشت که این حوزه‌ها به وسیله آب چشمه پر می‌شدند تا زائران از آن استفاده کنند.
این سقاخانه حد فاصل سال‌های ۱۱۴۴ تا ۱۱۴۵ هجری قمری در زمان نادرشاه افشار بنا شد و سنگ مرمری به دستور نادرشاه با ظرفیت ۳ کر آب معادل هزار و ۱۳۰ لیتر در آن قرار گرفت. این سنگ از هرات به مشهد منتقل شد.
البته به دلیل فصلی بودن این چشمه در ایامی از سال خشک می‌شد و زائران با مشکلاتی مواجه بودند تا اینکه در سال 1330 چاهی برای تأمین آب حفر شد و چهار حوض جدید هم به‌عنوان وضوخانه در اطراف آن ساخته شد و به این صورت مشکل آب حرم حل شد.
ماجرای ساخت سقاخانه
بنای فعلی سقاخانه که اکنون در صحن انقلاب یا عتیق یا کهنه قرار دارد، به همت یکی از سرداران فتحعلی شاه قاجاربه نام اسماعیل‌خان سنگسری (سنگسر روستایی در نزدیکی مشهد بوده که اکنون مهدیشهر نام دارد) ساخته شده است. ساخت سقاخانه نیز داستان جالب و جذاب دارد،
روزی بسته‌ای به عنوان هدیه به دربار فتحعلی شاه رسید و ظاهر قضیه به این صورت بود که در درون این بسته هدیه‌ای برای پادشاه ارسال شده است اسماعیل‌خان به این بسته مشکوک شده و فوری آن را از پادشاه دور کرد که پس از باز کردن، بسته منفجر شد. فتحعلی شاه به خاطر این هوش و ذکاوت اسماعیل‌خان و به رسم تکریم از دوراندیشی اسماعیل‌خان، دستور داد به اندازه وزنش به او طلا بدهند و اسماعیل‌خان هم با این هدیه ستون‌ها و گنبد سقاخانه حرم امام رضا (ع) را طلایی کرد. از آن زمان این سقا‌خانه با نام سقاخانه اسماعیل طلا معروف شد.
سقاخانه تا سال 1345 دارای پنجره‌های بود و در سال 1346 تجدید بنا شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم هنگام ساخت رواق دارالحجه در زیر صحن انقلاب بنای سقاخانه بازسازی و مقاوم‌سازی شد.
بنای کنونی سقاخانه در مرکز صحن انقلاب و روبروی ایوان طلا با پایه‌هایی از سنگ مرمر و کاشی تزیین شده و گنبد آن هم مزین به کاشی‌های مطلا است که عاشقان امام رئوف با حضور در این صحن و نوشیدن از آب سقاخانه جانی تازه می‌کنند و آب گوارای آن را عنوان تبرک می‌نوشند.
امروزه حوض‌ها از اطراف سقاخانه حذف شده‌اند و در سال ۱۳۹۰ شیرهای سقاخانه تغییر کردند (دارای چشم الکترونیکی شدند) و کاسه‌‌های طلایی برنجی نیز به علت شرایط بهداشتی جایشان را به لیوان‌های یکبار مصرف داده‌اند.

شناسنامه


کدخبر: ۳۰۰۵۷۳
تاریخ: ۱۴۰۱/۷/۲۲     ساعت: ۱۰ : ۲۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


خدري

سلام از چهره اين آقا مشخصه که خيلي جوان هستند و سن و سالش نميخوره اين اطلاعات رو داشته باشه ميشد منابع رو در انتها نوشت تا ببينيم از خودش درنياورده باشد.

۰
۰
احمد

سلام و عرض ادب
چقدر اين دوست عزيز درمورد سقاخانه زيبا نوشتند خواهشمند هستم اگر ميشه مراحل ديگه مثل همين ضريح يا اولين ضريح هم توضيحاتي دهند
با تشکر احمد وافري يک بازنشسته

۰
۰
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۴ آذر
  • ١١ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 05 2022