صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
نگاهی گذرا به آسیب دیگری درجامعه؛

افزایش تمایل جوانان نسبت به قلیون!!

جوان و به خصوص نوجوان در گذرگاه قرار دارد که نه کودک است نه بالغ و معیار اصلیش هیجان خواهی است و در جستجوی هویت و از طرفی فضای جامعه به گونه ای نیست که او بتواند وجود خود را ابراز کند .


به گزارش جهانی پرس- سوفیا عادلخانی- در این دوره نوجوانان از روی احساس کار انجام میدهدو  نبود عقلانیت جوان و اغلب نوجوان رو به چیزهایی می آورد که در دسترس است و به این وسیله به خود چند هویت می بخشد. اول اینکه من استقلال دارم و می توانم قلیون بکشم، کاری که در فرهنگ سنتی ما بزرگان به آن دسترسی داشتند ،از طرفی نیکوتین موجب می شود ترشح دوپامین در مغز ایجاد شود، این ماده سبب تعادل روانی انسانی است و این یک نیاز فیزیولوژیک و اجتماعی و روانی است .شاید خود جوان از قلیان لذت نبرد اما به خاطر پیامی که به اطرافیان خود می دهند به آن روی می آورند .
مسئله اوقات فراغت و عدم امکانات کافی برای پر کردن نقاط در اکثر خانواده‌های ایرانی منجر شده ،اغلب جوانان به این امرگرایش بیشتری داشته باشند .به دلیل عدم برنامه ریزی والدین ،دانشگاه ها و سایر نهادهای مربوط است.واین امر در جهت مسئله سازی اوقات فراغت منجر به تمایل بیشتر هر روز جوانان به این پدیده شده است . از آنجایی که جوان در واقعیت تنگنا دارد .می‌خواهد به نوعی از آن بگریزد ،به همین دلیل رو به قلیان کشیدن یا موج های عجیب و اعمال جراحی زیبایی می آورد. واقعیت برای جوان امروز "موردتایید" و پسند نیست، فرهنگ نسل جوان با فرهنگ نسل گذشته تعارض دارد و این خود یک انگیزه برای واقعیت گریزی جوان است.
محکوم کردن یک رفتار از نظر علمی درست نیست و باید چرایی آن را بررسی کرد، اما قلیان کشیدن جوانان یک نشانه است، از خبر از مشکلاتی همچون تعارض فرهنگ در جامعه خانواده و دانشگاه در کشوری که حدود بیشتراز ده میلیون نفر در آستانه فقر فرهنگی هستند، فقر مادی و فقر فرهنگی دست به دست هم داده اند و سبب ایجاد پدیده همچون قلیان کشیدن جوانان می شود. دانش ها کافی نیست، بلکه باید این دانش به یک بینش درونی در ساختار رفتاری فرد و میان فردی تبدیل شود. سخن برگرفته شده است ولی عمل از همه مهمتر است و در عمل می بینیم که منطق و خرد ورزی نیست .فرهنگ ما باید به گونه ای باشد که تنها لذت‌جویی را کافی نداریم و لذا نباید به فضیلت تبدیل شود.جوانان باید بدنبال شور زندگی باشند.
متاسفانه ما این شور را از جوانان کم کرده ایم و به آنها اجازه ورود به صحنه های اجتماعی را نمی دهیم .ما با جوانان تماس داریم ،ارتباط نه!  زیرا ارتباط نیازمند ساختار عاطفی است . قلیان کشیدن خانمها پدیده‌ای است که فقر فرهنگی را به همراه دارد. زیر خانم ها هم وارد صحنه اجتماعی می شوند می خواهند ابراز وجود کنند .مصرف زیاد مواد آرایشی عمل های زیبایی مدل های جراحی زیبایی و رفتار هایی از این دست همه و همه نشان از این دارد که جوانان با خودشان آشتی نکرده‌اند .هنر و موسیقی نیز زمانی که به عنوان یک گریزگاه مطرح شود، می‌تواند پیش درآمدی بر مصرف مواد مخدر و روانگردان باشد .مصرف قلیان در میان قشر جوان و نوجوان آسیب خود را روی جامعه گذاشته است.
واقعیت این است که روح حاکم زمان نتوانست مسئله را حل کند در آن صورت آسیب شناسی خواهیم داشت و حاکم بر زمانه پیش خواهیم رفت یعنی آینده جوان چه میشود و اینکه جوان احساس کند پس از تحصیل می تواند یک کار مناسب داشته باشد و از یک شرایط خوب نسبی حداقل زندگی برخوردار باشد .جوان امروز ذهنیت برای آینده دارد اما وقتی جوان می بیند برخی ها بی هیچ تلاش به همه چیز می رسند و  دیگر با کوشش زیاد به جایی نمی‌رسند .آنچه را که می‌بیند نمیخواهد. با آنچه را که می خواهد نمی بیند .این پدیده تعارض موجب روانی ناسالم  میشود، ما ابتدا باید این موضوع را درک کنیم و سپس روشنگری کنیم .جوان تنها یک دانش نیاز ندارد و ما باید کمی به علت ها برگردیم و این راه نیازمند همکاری تمامی نهادهای ذیربط است .در مجموع کمبود شخصیت ،نبوده رفاه اجتماعی و عدم تفریحات سالم ،منجر شده تا هر روزه نفرات بیشتری به سمت قلیان روی بیاورند... به امید روزی که تمام نهادهای مربوط، جوان ایرانی را به سمت زندگی بهتر هدایت کنند.

 

 

شناسنامه


کدخبر: ۳۰۰۵۹۰
تاریخ: ۱۴۰۱/۷/۲۳     ساعت: ۱۰ : ۱۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ آذر
  • ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 06 2022