صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
با اختراع میراگر مکاترونیکی نیروی زلزله ٣ فازی حاصل شد

کسب مدال طلای جشنواره اختراعات سوئیس ۲۰۲۲ توسط دانشجوی ایرانی

با رونمایی از اختراع دانشجوی ایرانی در سوئیس و کسب مدال طلا، کشور ایران به دانش ساخت کنترل کننده مکاترونیکی نیروی زلزله ٣ فازی دست یافت.

به گزارش جهانی پرس، با اختراع «میراگر مکاترونیکی نیروی زلزله ٣ ماده ای در فونداسیون دولایه» توسط ارسلان انوری مدال طلای جشنواره اختراعات سوئیس در حوزه عمران در سال 2022 به نام کشور ایران ثبت شد. به همین بهانه در گفتگویی با این مخترع دانشجوی جوان در مورد کاربرد و جزئیات بیشتر و هدف از انجام این اختراع ترتیب داده ایم که در ادامه آمده است:
خود را معرفی بفرمایید.
من ارسلان انوری متولد ٠٧/٠٢/١٣٧٠ دانشجوی دکتری تخصصی مهندسی عمران مدیریت ساخت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هستم.
آقای انوری در مورد تحصیلات و سابقه فعالیت خود بیشتر توضیح دهید.
من تحصیلات دوره راهنمایی خود را در راهنمایی نمونه دولتی و تحصیلات دوره متوسطه را در دبیرستان سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به انجام رساندم و مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران-عمران از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی عمران گرایش مدیریت ساخت از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در سال 1396 دریافت کردم.
کمی در خصوص اختراع خود و رتبه کسب شده بگویید.
بله. اختراع من با عنوان انگلیسی earthquake mechatronic controller with 3 phase damper in two layer foundation که معادل فارسی آن "کنترل کننده مکاترونیکی نیروی زلزله ٣ فازی در فونداسیون دولایه است" توانست با نظر هیأت داوران مدال طلای دومین دوره مسابقات فدراسیون بین الملی مخترعین(IFIA) در ژنو سوئیس در سال ٢٠٢٢ را از آن کشور ما کند.
محل استفاده اختراع شما کجاست و به زبان دیگر چه کاربردی دارد؟
«بله. البته. این اختراع که در واقع نوعی میراگر یا تلف کننده نیروی زلزله وارده به ساختمان است در مقاوم سازی ساختمان های بلندقامت در برابر نیروی زلزله کاربرد دارد که با توجه به لرزه خیز بودن کشور ایران، می‌تواند کمک شایانی برای دستیابی به امنیت مضاعف ساختمان ها و مقاومت بیشتر در بلند مرتبه سازی کند. یکی از مشکلات مهم دیگر در ساخت ساختمان های مرتفع نشست های تکیه گاهی ستون های مختلف به دلایل گوناگون از جمله نشست زمین زیر فونداسیون، افزایش یا کاهش سطح آب زیر زمینی و ... است که در این اختراع با استفاده از سیستم هوای فشرده امکان جلوگیری از نشست های تکیه گاهی ستون ها و کاهش ایجاد ترک در سازه وجود دارد و این علاوه بر مقاوم سازی ساختمان های بلندقامت در برابر نیروی زلزله است.»
در مورد جزئیات و طرز کار کنترل کننده مکاترونیکی نیروی زلزله سه ماده ای توضیح دهید.
«میراگر ابداعی من به طور همزمان از سه فاز مایع، جامد و گاز جهت کارآیی بیشتر استفاده می‌کند. در این میراگر علاوه بر قسمت صلب فلزی که وظیفه اصلی انتقال نیرو بین دو لایه فونداسیون را برعهده دارد از دو مکانیزم بادی و روغن مایع تحت فشار جهت کاهش نیروی زلزله ساختمان استفاده شده است. این سیستم مشابه کمک فنرهای هیدرولیکی و یا پنوماتیکی در هنگام زلزله با توجه به پردازش اطلاعات سنسورهای حساس به شتاب در پردازنده مرکزی باز یا بسته می‌شوند. همچنین به دلیل استفاده از سیستم هوای فشرده امکان جلوگیری از نشست های تکیه گاهی ستون ها و کاهش ایجاد ترک در سازه وجود دارد. بدین معنا که یکی دیگر از مشکلات موجود در ساختمان های بلند نشست های تکیه گاهی ستون های مختلف به دلایل گوناگون از جمله نشست زمین زیر فونداسیون، افزایش یا کاهش سطح آب زیر زمینی و ... است. این موضوع نیز از ابتکارات جدید این طرح می‌باشد. در این طرح با استفاده از سنسورهای زاویه سنج در فونداسیون در صورت بروز هر یک از موارد فوق با کاهش یا افزایش میزان فشار هوای داخل پیستون ها هر یک از میراگرها به اندازه مورد نیاز بلند یا کوتاه تر می‌شوند و از اثرات سوء نشست های تکیه گاهی جلوگیری می‌شود.»
آیا استفاده از این میراگر سابقه ای در جهان داشته است؟
« بله به طور کلی استفاده از میراگر در سازه‌ها و ساختمان‌ها سابقه نسبتاً طولانی در این صنعت دارد و مشابه این اختراع در جهان و ایران پیش از این در صنعت ساختمان به کار رفته است اما در این اختراع نوع دمپر ارتقاء و کاربرد و اثرگذاری آن بهبود پیدا کرده است. در مورد کاربرد آن باید بگویم که در زمان وقوع زلزله به دلیل حرکت ناگهانی زمین نیرویی از طرف زمین به ساختمان وارد می‌شود که وظیفه اصلی میراگرها مستهلک کردن این نیرو با مکانیزمی شبیه به کمک فنر خودروهاست.»
مزایای کنترل کننده مکاترونیکی نیروی زلزله ٣ فازی با فونداسیون دو لایه نسبت به سایر میراگرها چیست؟
« این میراگر مزایای زیادی نسبت به انواع دیگر میراگرها در مهار نیروی زلزله دارد. میراگر ابداعی من اولین میراگری است که به طور همزمان از سه فاز مایع، جامد و گاز جهت کارآیی بیشتر استفاده می‌کند. در این میراگر علاوه بر قسمت صلب فلزی که وظیفه اصلی انتقال نیرو بین دو لایه فونداسیون را برعهده دارد از دو مکانیزم بادی و روغن مایع تحت فشار جهت کاهش نیروی زلزله ساختمان استفاده شده است.  برای درک بهتر طرز کار این اختراع، می‌توان آن را به کمک فنرهای هیدرولیکی و یا پنوماتیکی تشبیه کرد که در هنگام زلزله با توجه به پردازش اطلاعات سنسورهای حساس به شتاب در پردازنده مرکزی باز یا بسته می‌شوند که بی شباهت به کمک فنر خودروها نیست. همچنین به دلیل استفاده از سیستم هوای فشرده امکان جلوگیری از نشست های تکیه گاهی ستون ها و کاهش ایجاد ترک در سازه وجود دارد؛ بدین صورت که در این طرح با استفاده از سنسورهای زاویه سنج در فونداسیون در صورت بروز هر یک از موارد فوق با کاهش یا افزایش میزان فشار هوای داخل پیستون ها هر یک از میراگرها به اندازه مورد نیاز بلند یا کوتاه تر می‌شوند و از اثرات سوء نشست های تکیه گاهی جلوگیری می‌شود. این موضوع نیز از ابتکارات جدید در این طرح می‌باشد بدین معنا که یکی دیگر از مشکلات موجود در ساختمان های بلند که نشست های تکیه گاهی ستون های مختلف به دلایل گوناگون از جمله نشست زمین زیر فونداسیون، افزایش یا کاهش سطح آب زیر زمینی و ... است را می‌تواند برطرف کند.»
در  سوابق فعالیت خود در زمینه این اختراع اظهار کرد: «اختراع من در حوزه تخصصی من یعنی عمران بوده است. من در این حوزه بیش از ١١ سال در پروژه های عمرانی و دفاتر مهندسی شرکتهای مختلف فعالیت داشته ام که در این بین می‌توان به شرکت های آتیه سازان مبنا، بنا بتن، فرا پتروسازان انرژی و شرکت ساختمانی بادبند اشاره کرد. همچنین در بیش از ۵ پروژه ساختمانی ناظر سازمان نظام مهندسی بوده ام و هم اکنون دارای پروانه پایه ٣ اشتغال به کار مهندسی در رشته اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی هستم.»
محرک و انگیزه ارسلان انوری برای انجام این اختراع چه بوده است؟
«بله واقعیت این است که رخداد زلزله به عنوان یکی از بلایای طبیعی که تا به امروز از نظر علمی غیر قابل پیش بینی بوده است و لحاظ نیروی مخرب آن بر سازه ها همواره در طراحی و ساخت ساختمان های بلند مرتبه اهمیت ویژه ای داشته است. کشور عزیز ما ایران هم به دلیل قرار گرفتن بر روی یکی از فعال ترین کمربندهای لرزه ای که محل تلاقی صفحات تکتونیکی اوراسیا و عربستان است یکی از آسیب پذیرترین کشورهای جهان در بروز زلزله های متعدد و قوی است و متأسفانه تجربیات تلخ سالیان گذشته، از زلزله منجیل و بم گرفته تا زلزله اخیر کرمانشاه گواهی بر این واقعیت است. البته امروزه با توجه به افزایش سطح دانش طراحی و بهبود شرایط ساخت بر اساس مقررات ملی ساختمان و پیگیری‌های سازمان های نظام مهندسی کشور و شهرداری ها در خصوص اجرای این قوانین شاهد کاهش هرچه بیشتر سطح خسارات جانی و مالی در زلزله های عمیق بوده ایم اما با این وجود همچنان یکی از مسائل اساسی در مدیریت بحرانها و ساخت سازه ها، در نظر گرفتن امکان رخداد زلزله و اثرگذاری آن است و مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله اهمیت زیادی دارد. بر همین اساس تحقیق و پژوهش و اختراع در این حوزه نظر بسیاری از دانشمندان و متخصصین را به خود جلب کرده است و در سطح جهانی نیز به این موضوعات اهمیت خاصی داده می‌شود. من هم به نوبه خودم با توجه به اهمیتی که در این موضوع دیدم در این زمینه شروع به تلاش و فعالیت و پژوهش کردم تا بتوانم گامی ارزشمند در جهت کاهش اثرات مخرب زلزله بر مال و جان هموطنان خودم و شاید تمام انسان ها برداشته باشم و حتی اگر در این راه جان تنها یک انسان نجات یابد و یا از معلولیت و آسیب شدید حفظ شود ارزش آن را داشته است.»
آقای انوری در پیاده سازی کنترل کننده مکاترونیکی زلزله ابداعی شما چه محدودیتهای عملی وجود دار و آیا برای ارتقاء آن در آینده چاره ای اندیشیده اید؟
از نظر مشخصات و ارتفاع و وزن سازه و محیط نصب از نظر طراحی خوشبختانه محدودیتی نیست و میزان باربری و سایز میراگر با توجه به ارتفاع و وزن سازه مورد نظر قابل تغییر است و بدین ترتیب محدودیت بازدارنده ای از نظر تئوری برای ارتفاع و وزن سازه‌ها در حد معمول وجود ندارد.»
در مورد ارتقاء و توسعه اختراع هم باید عرض کنم که در صورت سرمایه گذاری سرمایه گذاران داخلی و خارجی بر روی این اختراع و رساندن محصول به فاز اجرایی در پروژه ها با توجه به نیازهای آتی و با توجه به چالش هایی که ممکن است در برخی پروژه ها به‌وجود آید امکان انجام مطالعات و آزمایشات بیشتر برای توسعه اختراع در به کارگیری در ساختمانهای با ارتفاع بیشتر وجود دارد.»
جایگاه جهانی فدراسیون جهانی مخترعین IFIA  و سطح مسابقات بین المللی مخترعین چگونه است؟
« مسابقات بین المللی و تخصصی مخترعین در سوئیس از اعتبار و جایگاهی ویژه در سطح جهان برخوردار است که هر سال زیر نظر و حمایت مستقیم دولت فدرال سوئیس و شهردار ژنو و با حمایت سازمان مالکیت فکری ملل متحد WIPO، حمایت فدراسیون جهانی مخترعین IFIA، سازمان‌های علمی و تحقیقاتی و مراکز مرتبط با مخترعان و وزارتخانه‌های علوم، آموزش و تحقیقات بیش از ۴۵ کشور از جمله فرانسه، آلمان، رومانی، روسیه، کرواسی، مالزی، مجارستان پرتغال، هلند، اسپانیا، کره جنوبی، تایوان و ایران برگزار می‌شود و کمیته اجرایی فدراسیون جهانی اختراعات (IFIA) در پایان هر سال بر اساس فعالیت هایی که مخترعان جهان انجام داده اند از بین افراد واجد شرایط، مخترعانی که اختراعات آنها شامل موارد نوآوری در اختراع، اقدام متفکرانه و منفعت برای بشریت باشد انتخاب و به آنها لقب مخترع (Inv) و عضویت در فدراسیون جهانی اختراعات (IFIA) را اعطاء می‌نماید که این عنوان برجسته ترین عنوان در زمینه اختراعات در دنیاست. اختراع من هم به لطف خدا توانست در دومین دوره مسابقات فدراسیون بین المللی مخترعین IFIA در سال 2022 در ژنو سوئیس از هیأت داوران امتیاز لازم را جهت دریافت مدال طلا اخذ نماید که بالاترین رتبه محسوب می‌شود.»
در مورد فدراسیون جهانی مخترعین(IFIA) و نحوه ارسال و ثبت اختراعات و ابداعات دانشجویان و جوانان و مخترعان برای آن توضیح دهید؟
«فدراسیون جهانی مخترعین(IFIA) یکی از سازمان های پیشرو در حوزه اختراع و نوآوری در جهان است که یکی از مهمترین اهداف اصلی فدراسیون بستر سازی و قدردانی از جامعه مخترعان و نوآوران بوده است که پس از دریافت مصوبات لازم با اعمال تمهیدات ویژه فرصت عضویت در بخش INV را برای مخترعان سراسر جهان فراهم نموده است و مخترعان از سراسر جهان امکان دریافت گواهی عضویت و همچنین حضوری پررنگ در این عرصه را داشته اند. مخترعان برگزیده طبق قوانین جشنواره لازم است نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و ارسال فیلمی کوتاه و کاربردی از نوآوری و اختراع خود اقدام کنند و سپس اعضای هیأت داوران فدراسیون در طی مدت ۳ روز به ارزیابی و بررسی طرح های ارسالی می‌پردازند. مسابقات بین المللی و تخصصی اختراعات کشور سوئیس هر سال زیر نظر و حمایت مستقیم دولت فدرال سوئیس و شهردار ژنو و با حمایت سازمان مالکیت فکری ملل متحد WIPO، حمایت فدراسیون جهانی مخترعین IFIA، سازمان‌های علمی و تحقیقاتی و مراکز مرتبط با مخترعان و وزارتخانه‌های علوم، آموزش و تحقیقات بیش از ۴۵ کشور از جمله فرانسه، آلمان، رومانی، روسیه، کرواسی، مالزی، مجارستان پرتغال، هلند، اسپانیا، کره جنوبی، تایوان، ایران و ... برگزار می‌شود.»
معیارهای ارزیابی هر اختراع در جشنواره اختراعات سوئیس چیست؟
«اختراعات و نوآوری ها در این مسابقات در ۱۵ کلاس مختلف از جمله علوم کامپیوتر، ماشین آلات، مهندسی عمران، حفاظت از محیط زیست، کشاورزی و .. دسته بندی می‌شوند و جدا از پارامترهای فنی و تخصصی در هر کلاس معیارهای ارزیابی دیگری نیز توسط اعضای هیأت داوران برای هر اختراع در نظر گرفته می‌شود که جنبه های مختلف و مهم هر اختراع و نوآوری نظیر بررسی میزان تقاضای عمومی، اقتصادی و مقرون به صرفه بودن، دوست دار محیط زیست بودن و ... را در بر می‌گیرد.»
آیا به سرمایه گذاری سرمایه گذاران داخلی و یا خارجی برای استفاده از اختراع شما نیاز است؟
«بله بدیهی است که برای به کارگیری این اختراع در سازه ها نیاز به سرمایه گذاری است. در واقع پتنت‌های بین المللی اهمیت زیادی دارند و ثبت این نوآوری به اسم کشور ایران ارزشمند است و هرچند امکان سرمایه گذاری شرکتهای خارجی برای خرید این اختراع یا مشارکت وجود دارد اما من ترجیح می‌دهم که این اختراع ابتدا در کشور خودم به کار گرفته شود که بدیهی است جهت تجاری شدن و به کارگیری صنعتی آن نیاز به سرمایه گذاری بخش دولتی و یا خصوصی است که در این صورت ایران می‌تواند جزو اولین کشورهای استفاده کننده و حتی صادر کننده این تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز و ایمن سازی آن باشد.»
به نظر شما چه شرکت ها و مؤسسات یا سازمانهایی می توانند روی اختراع شما سرمایه گذاری یا از آن حمایت کنند؟
«شرکت ها و مؤسسات مختلفی هستند که می‌توانند از این اختراع استفاده و برای به کارگیری آن سرمایه گذاری کنند. شرکت های پیمانکاری گریدهای بالا مثل کیسون و یا انبوه سازان می‌توانند از این طرح استفاده و علاوه بر کاهش خطرات زلزله نسبت به سبک سازی ساختمان ها به دلیل کاهش نیروهای مخرب زلزله اقدام نمایند. همچنین وزارت راه و شهر سازی نیز می‌تواند برای پروژه های بزرگ خود از جمله طرح نهضت ملی مسکن از این اختراع بهره مند شود. همچنین دانشگاه های معتبر مثل دانشگاه شریف و تهران و سایر دانشگاه های بزرگ می‌توانند به صورت تحقیقاتی روی این اختراع کار کنند و در میزهای لرزه ای آزمایشگاهها ازآن بهره گیری کنند. در ضمن بسیار ضروری است که حوزه ارتباط با صنعت دانشگاه ها نسبت به مطالعات تکمیلی و ارائه دستورالعمل های مورد نیاز طرح اقدام نمایند.»
چه توصیه ای برای دانشجویان و مخترعین جوان کشورمان دارید؟
اگر بخواهم به عنوان کسی که این مسیر را رفته توصیه ای به دانشجویان و جوانان علاقمند به ثبت اختراع برای کسب موفقیت در عرصه بین المللی کنم می گویم هیچ کار و نتیجه بزرگ و ارزشمندی بدون تلاش مستمر و عزم و اراده راسخ ممکن نمی‌شود. به نظر من ما در ایران پتانسیل خوبی هم از نظر تعداد دانشگاهها و هم تعداد دانشجو داریم و اگر دانشجویان و جوانان به این خودباوری برسند که کمتر از جوانان و محققین کشورهای پیشرفته نیستند می‌توانند اتفاقات ارزشمند و بزرگی را رقم بزنند. اگر کسی بخواهد به موفقیت دست یابد باید روحیه نشاط را جایگزین یأس کند و با تلاش و خودباوری و با تحقیق و مطالعه مرزهای دانش را بپیماید. البته در این بین دانشگاهها و اساتید نیز وظیفه دارند برای راهنمایی و بستر سازی مطالعه و تحقیق و پژوهش دانشجویان نقش خود را پر رنگ تر ایفا کنند تا شاهد افتخارآفرینی بیشتر دانشجویان کشور عزیزمان ایران در عرصه بین المللی باشیم.»

 

شناسنامه


کدخبر: ۳۰۵۹۴۸
تاریخ: ۱۴۰۱/۸/۱۰     ساعت: ۱۳ : ۵۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۴ آذر
  • ١١ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 05 2022