صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

' عروسکهای باربی' یک سلاح کارآمد در صحنه جنگ فرهنگی

عروسکها اسباب بازی هایی هستند در حیات انسانی و به طور عمده به شکل دختر طراحی می شوند عروسک ها به دلیل شکل انسانی خود توانایی ایجاد ارتباط و تاثیر گذاری فراوان بر ذهن بچه ها به خصوص دخترها را دارند .

به گزارش جهانی پرس، سوفیا عادلخانی- نکته بسیار مهم در ساخت عروسک ها کارکرد الگوی و تزئینی آنهاست چرا که در حساس‌ترین دوره های سنی یعنی دوران کودکی مورد استفاده قرار گرفته و نقش بسیار مهم و تاثیرات زیادی در الگو سازی ذهنی دختر بچه های آن هم در قالب عاطفی و دوست داشتنی دارند. عروسک ها به تناسب رشد سنی دختران در آموزش نقش اجتماعی و نمایش تفکیک جنسیتی و فهم کودک از وظایف برای آینده به خوبی ایفای نقش میکنند. از عروسکهایی که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه کودکان سراسر جهان بوده ،عروسکی به نام باربی بوده است. باربی عروسک تغییر نژاد یافته اسم خلاصه شده باربارا دختر کوچک رئیس کمپانی متل یعنی آقای هندلر بود .باربی خیلی زود درصف اولیه اسباب بازی های دختران در کل دنیا قرار گرفت و کم کم پر طرفدار ترین عروسک در بین کودکان و بزرگسالان دنیا شد. طبق نظر روانشناسان و کارشناسان استفاده کودکان از عروسک های باربی تاثیرات مخربی بر کودکان دارند از جمله ایجاد مصرف‌گرایی و تجمل و ... ضروری به نظر میرسد که در میان عروسک هایی که تاکنون ساخته شده باربی از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است ،چرا که "باربی"، تنها یک عروسک نیست ! بلکه یک سلاح کارآمد در صحنه جنگ فرهنگی است، به همین دلیل متخصصان فراوانی در تولید طراحی تبلیغات و توزیع آن ایفای نقش کرده‌اند. ورود بیش از اندازه این عروسک ها به کشور خصوصاً عروسک های "باربی"، ضرورت توجه هر چه بیشتر پیامد های اقتصادی ،فرهنگی ،اجتماعی ،آن تاکید دارد. مسئولان باید در این راستا نسبت به تولید و طراحی هر چه بیشتر عروسک‌های بومی اسلامی-ایرانی نظیر "دارا و سارا"، اقدام کنند. از همان زمان که خواهر و برادر ایرانی و مسلمان پا به عرصه وجود گذاشتن بحث های فراوانی در معابر داخلی و معابرخارجی به همراه داشته است ،برای نمونه نشریه امریکایی، در همان زمان با انعکاس ساخت عروسک های ملی در ایران گفت باربی کنار برود ،سارا با چادر می آید !! خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز خاصیت ظهور دارا سارا در روزهای ابتدایی این بود که حساسیت همگان را در برابر تأثیرات مخرب باربی برانگیخت و درک این تهاجم عمیق فرهنگی را در جامعه فراگیر تاثیر و دوام زیادی نداشت!
چرا که وقتی ما برای خرید اسباب بازی به فروشگاه می رویم ما بیشتر تمرکز می کنیم روی مسائلی که کودکان بیشتر از بازی با آنها لذت می برند، اما ما باید به موضوع ایمنی و سلامت نیز برای انتخاب دقت کنیم. در زیر اصولی برای انتخاب اسباب‌بازی مناسب ذکر شده است.
- یکی از اصول سن مناسب برای هر اسباب بازی است اگر بر حسب علاقه سن کودک را نادیده بگیریم مثلا تاکید بر سن بالای ۳ سال به خاطراینکه قطعات کوچک باعث می شود که کودک آسیب ببیند.
 - توجه کنید بازی یکی از کارکردها و نیازهای دوره کودکی محسوب می شود که ضمن سرگرم کردن کودکان او را برای ورود به زندگی واقعی آماده می سازد، اما انتخاب اسباب بازی مناسب موضوعی است که باید مورد توجه خانواده ها قرار گیرد. کودک با اسباب بازیهای خود تنها بازی نمی‌کند، بلکه اسباب بازی را تبدیل به موجود جاندار می کند، با او دوست می‌شود، به او دعوا می کند با او درد دل می کند و حتی او را نصیحت میکند .نگرانی هایش را با او در میان می گذرد و حرفش را از این طریق به او میگوید و خود را تخلیه می‌کند. طبیعی است که در این بین اسباب بازی های مورد استفاده کودک نیز اهمیت زیادی داشته باشد.
 

شناسنامه


کدخبر: ۳۰۷۰۳۱
تاریخ: ۱۴۰۱/۸/۱۵     ساعت: ۹ : ۲۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ آذر
  • ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 06 2022