صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

ورزش هاکی ورزشی مفرح در بین نوجوانان و جوانان

اولین فدراسیون هاکی در ایران به‌طور رسمی ۱۶ اسفند ۱۳۵۰ تأسیس گردید.

به گزارش جهانی پرس- فاطمه خورشیدی نیا- یکی از عللی که باعث ایجاد این فدراسیون گردید؛ حضور ورزش هاکی در این دوره از مسابقات بود و ایران نمی‌توانست بدون داشتن فدراسیون در این مسابقات شرکت نماید.
 پس از تأسیس فدراسیون هاکی، اولین تیم هاکی ایران از بین ۱۸ نفر از تبعه کشورهای هلند، آلمان، هند، پاکستان که در ایران زندگی می‌کردند تشکیل و زیر نظر آقای خداداد جاماسپیان تمرینات خود را در استادیوم شهید شیرودی (امجدیه سابق) شروع کردند.
اولین مربی ایرانی آقای خداداد جاماسپیان بودند که ایشان آشنایی کاملی با قوانین و مقررات هاکی داشتند.
بر همین اساس اولین دوره کلاس آموزش هاکی زیر نظر ایشان تابستان ۱۳۵۱ در تهران و با حضور چند تن از افراد شرکت کننده برگزار گردید. محل برگزاری کلاس استادیوم شهید کشوری (استادیوم داوودیه سابق) بود.


هاکی روی چمن

هاکی از قدیمی‌ترین انواع بازی‌های توپ و چوب است که در هر گوشه از دنیا در زمان‌های مختلف به شکلی انجام می‌شده‌است.
هاکی روی زمین سده‌ها در انگلستان رایج بوده و از سال ۱۹۰۱ به بعد نیز در آمریکا رواج یافته‌است. اصل هاکی روی یخ از کانادا است و به گمان بسیار دانشجویان دانشگاه میگل کانادا آن را به صورت امروزی درآوردند.
اولین اردوی تیم ملی ایران در شهریور سال ۱۳۲۰ (خورشیدی) تشکیل شد و در همان سال به عضویت فدراسیون جهانی درآمد و در سال ۱۳۵۰ (خورشیدی) در قالب تشکیل فدراسیون رسمیت یافت.


و اما مسابقات هاکی در هفته ای که گذشت ؛

مسابقات جام پرچم لیگ برتر کشور  برگزار شد .


تیم استان ایلام قهرمان ، تیم پیشگامان سولدوز آذربایجان غربی نائب قهرمان و تیم دانشگاه آزاد اسلامی گرگان سوم مسابقات شدند.


به گزارش روابط عمومی فدراسیون هاکی ، تیم استان ایلام به مقام قهرمانی سیزدهمین دوره لیگ برتر هاکی سالنی کشور جام پرچم دست یافت . در این دوره از مسابقات که از ۴ لغایت ۸ آبان در سالن فتح دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و انتخابی تیم ملی جهت حضور در جام‌ جهانی ۲۰۲۳ آفریقای جنوبی برگزار شد، تعداد ۷ تیم از ۷ استان به رقابت پرداختند که در پایان تیم استان ایلام قهرمان ، تیم پیشگامان سولدوز آذربایجان غربی نائب قهرمان و تیم دانشگاه آزاد اسلامی گرگان سوم مسابقات شدند.
در مراسم پایانی رقابت ها که با حضور دکتر قدیمی رئیس فدراسیون و مسئولان دیگر برگزار شد،رضا نوروززاده از تیم پیشگامان سولدوز آذربایجان غربی و مصطفی پورسعید از ایلام مشترکا آقای گل مسابقات ، ساسان حاتمی نژاد از تیم ایلام  برترین دروازبان،محمد کریمی از ایلام بهترین بازیکن ، علی قربانی از کرمانشاه پدیده جوان مسابقات و آقایان گلگون و تقی زاده داوران برتر مسابقات انتخاب شدند .

شناسنامه


کدخبر: ۳۱۰۰۹۹
تاریخ: ۱۴۰۱/۸/۲۱     ساعت: ۸ : ۵۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ آذر
  • ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 06 2022