صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
رئیس دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی خبر داد :

انجام اقدامات موثر برای حمایت از تولیدکنندگان صنایع غذایی

نخستین جلسه اعضای هیات مدیره فدراسیون تشکل های صنایع غذایی کشاورزی ایران با حضور احمد نظری، رئیس دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

به گزارش جهانی پرس از دنیای اقتصاد، در این جلسه دبیر فدراسیون تشکل های صنایع غذایی ایران با ابراز تاسف از اینکه طی چند ماه اخیر چالش ها و موانع بسیاری برای تولیدکنندگان ایجاد شده و ادارات دولتی تولیدکننده را همراه خود نمی دانند، گفت: دستورات و بخشنامه های خلق الساعه و بدون کارشناسی، بزرگ ترین خسارت را به تولید وارد کرده است.

فشارها به تولیدکنندگان و مانع تراشی از سوی ادارات متولی، با وضع این بخشنامه ها و ضوابط به طور غیرقابل منتظره ای افزایش یافته و تولیدکنندگان تمامی انرژی و وقت خود را جهت رفع و رجوع موارد بی اساس می گذرانند. محسن نقاشی افزود: در این مقطع زمانی که امارات متحده و به تازگی کشورهای آفریقایی به ویژه الجزایر امکانات خود را جهت جذب سرمایه گذاران صنایع غذایی ایران به کار گرفته اند، تولیدکننده ایرانی با مشکلات ساختگی ادارات و بخشنامه های غیرقانونی دست و پنجه نرم می کند که تشکل ها باید برای منتفی کردن آنها ماه ها اتلاف وقت کنند که این روند آسیب های جدی به تولیدکنندگان وارد می کند. وی با انتقاد از زمانبر بودن اخذ مجوزها ادامه داد: ادارات استاندارد و غذا و دارو طی موازی کاری ضوابط متناقض وضع کرده و پس از ماه ها صرف هزینه های آزمایشی سرسام آور سرانجام مجوز صادر می کنند؛ در حالی که در کشور همسایه یعنی ترکیه صدور مجوز تنها ظرف 24 ساعت انجام می شود.

نقاشی با یادآوری اینکه مدیران شرکت ها اغلب اعضای هیات مدیره چندین شرکت هستند؛ تصریح کرد: چنانچه در یکی از شرکت ها مشکلی درباره چک، بیمه، امور دارایی و... پیش آید حساب تمام شرکت ها تحت الشعاع قرار می گیرد و مسدود می شود. ضمن اینکه دارایی درصورت داشتن معوقه و یک ماه عدم پرداخت، تمام حساب های بانکی و امور ثبتی را مسدود و مدیران را ممنوع الخروج می کند. این فعال بخش خصوصی همچنین با انتقاد از قیمت گذاری دستوری تاکید کرد: قیمت گذاری دستوری باعث تورم و گرانی است. آیا تولیدکنندگانی که به ازای پرداخت مواد اولیه، حقوق و دستمزد، بهای انرژی و سوخت متحمل افزایش هزینه می شوند، می توانند قیمت کالاها و تولیدات خود را افزایش ندهند؟

مدتی قبل بازرسان ادارات برای مقابله با گران فروشی با خودروهای چراغ گردان وارد کارخانه ها می شدند و بگیر و ببند داشتند. آیا این برخورد در شان و منزلت تولیدکننده است؟ نقاشی با انتقاد از زمانبر بودن ترخیص کالا از گمرک گفت: گمرگات کشور به بهانه های مختلف مواد اولیه واحدهای تولید را به اداره تملیک واگذار می کنند. اگر استعلام مواداولیه به زمان نیاز دارد و پاسخ گمرک طولانی می شود، تولیدکننده چرا باید تاوان آن را پرداخت کند. وی خاطرنشان کرد: ادارات باید ملزم شوند که قانون بهبود محیط کسب و کار را در موارد ذی ربط با تشکل های تولیدی اجرایی کنند.
 

شناسنامه


کدخبر: ۳۱۰۳۷۰
تاریخ: ۱۴۰۱/۹/۲     ساعت: ۱۷ : ۴۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ آذر
  • ١٢ جمادي الاولي ١٤٤٤
  • Dec 06 2022