صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
ریاست مجلس آینده:

تداوم رویکرد قبلی به شیوه دیگر یا مجلسی واقعی بر اساس معیارهای واقعی نظام و مردم

با توجه به جایگاه رفیع و مهم مجلس، ریاست مجلس بالاخص جایگاه مهمی محسوب می‌شود که اگر بر اساس شاخص‌های واقعی نظام جمهوری اسلامی ایران و در شان این قوه مهم انتخاب شود می‌تواند بستر ساز رشد و تعالی مجلس و نظام گردد.

با توجه به عملکرد نه چندان واقعی مجلس در دوره‌های اخیر، اکنون بعد از انتخابات مجلس و مشخص شدن اکثریت کرسی‌های مجلس یازدهم، تمامی نگاه‌ها معطوف به مدیریت آینده مجلس و به‌ویژه ریاست آن است. نظریه‌های مختلفی برای ریاست مجلس مطرح می‌شود اما معتقدم با توجه به شرایط خطیر کشور و کاندیداهای احتمالی، به برخی از شاخص‌های رئیس مجلس اشاره ‌کنم که که می‌توان با بهره‌گیری از آن، به انتخاب بهتر و واقعی‌تری برای ریاست مجلس رسید.

- الان کشور در شرایطی است که آزمون و خطا در مجلس می‌تواند تبعات سنگینی برای کشور داشته باشد. بنابراین، بایستی کسی در راس مجلس قرار بگیرد که تجربه ادوار گذشته مجلس، آشنا به قوانین و آیین نامه‌های داخلی مجلس و قانون اساسی داشته و ضمن آشنایی با فرهنگ سازمانی و مدیریتی خاص مجلس، به خوبی جلسات مجلس را مدیریت کند تا همه انرژی و پتانسیل مجلس صرف حل مشکلات کشور و مردم باشد. نداشتن تجربه پارلمانی در راس مجلس، در شرایط حساس کنونی می‌تواند تبعات سنگینی برای کشور و حتی نظام در پی داشته باشد.
- با توجه به تجربه چند سال مجلس، به نظر می‌رسد که مجلس در راس مدیریتی خود نیازمند یک بازاندیشی و بازنگری است. رئیس مجلس در عین پایبندی کامل به مبانی و ارزش‌های اساسی و آرمان‌های انقلاب و قانون اسلامی، بازگشت به مبانی انقلاب اسلامی و جریان انقلابی و تاکید بر انقلابی بودن و انقلابی ماندن در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها و اقدامات را سرلوحه خود و مجلس قرار داده و با احیای فرهنگ پاسخگویی نمایندگان در قبال مشکلات مردم و انقلاب، در راستای تحقق ایده‌ی مردم‌سالاری دینی و کارامدسازی نظام اسلامی و پیشرفت عادلانه تلاش گسترده ای انجام دهد.
- رئیس مجلس فارغ از این که از کدام جبهه و حزب و گروهی وارد مجلس شده، باید در رأس مدیریتی مجلس، تمامی تلاش خود را انجام دهد که یک شخصیت فراجناحی باشد تا با گفت‌وگو، تعامل سازنده  و همکاری فعال بین نمایندگان و مقبولیت بین گروه‌های مختلف در مجلس در عین حفظ استقلال و عزت و ایجاد انسجام و وفاق و همبستگی نسبی، ضمن تقویت ساختار درونی مجلس و چشم انداز آن، مجلس را دوباره به راس امور واقعی برگرداند و همه ظرفیت‌های مجلس را جهت گره‌گشایی از مسائل انقلاب و مشکلات مردم بسیج نماید.
- مجلس در رأس خود، رئیسی لازم دارد که نماد قانون مداری باشد نه این که نماد قانون گریزی بوده و یا با ارعاب بخواهد با دور زدن قوانین داخلی مجلس و یا اعمال برخی شیوه‌های غیر قانونی، هم نمایندگان را تشویق به قانون گریزی نموده و هم دولت را  به سمت قانونگریزی سوق دهد.
- باید فردی در راس مجلس قرار گیرد که خود نماد سلامت اقتصادی و عدالت و مبارزه با فساد باشد نه این که خود، هم متهم و هم نماد باندبازی و هم اشاعه دهنده فساد اقتصادی در فعالیتهای قبلی یا زمینه ساز فعالیت‌های اقتصادی نجومی برای اطرافیان خود باشد. چنین شحصی می‌تواند تقسیم درست و واقعی ثروت و استفاده‌ همگان از ثروت‌های عمومی و پیاده‌سازی عدالت در همه وجوه، رفع فقر و فساد را در دستور کار خود و مجلس قرار داده و همه نمایندگان و حتی دولت را مجبور به پیاده سازی چنین ارزش‌هایی سوق دهد.
- از سوی دیگر، مجلس محل اقناع، مشورت جمعی، تحمل و فرهنگ مبتنی بر گفت‌وگو است. مدیریت مجلس نیز باید بر اساس عقل و خرد جمعی باشد. تجربه برخی دوره‌های گذشته نشان داده است که اگر رئیس مجلس، نگاه تمامیت خواه به همه مسائل مجلس داشته باشد و با نگاه تقلیل گرایانه و یا نگاه خود محورانه، نمایندگان را جزئی از فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی در جریان امور مجلس در نظر نگیرند مجلس از ریل و نقش واقعی خود خارج و به جای این که در راس امور قرار گیرد در راس امور شخصی رئیس و یا گروه‌ها و باندهای مربوطه آن قرار خواهد گرفت.
- رئیس مجلس باید نمونه و الگوی ساده زیستی باشد. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های دولت و مجلس  مطلوب اسلامی، ساده زیستی مسئولان آن است. هرچند ساده زیستی برای تمام افراد جامعه ارزش محسوب می شود، اما برای مسئولان و مدیران جامعه، خصوصاً اگر شخص مسئول منتسب به دین و نظام اسلامی باشد که در نتیجه رفتار وی در نگاه مردم رنگ دینی نیز به خود می‌گیرد، یک ضرورت است. زیرا یکی از مهمترین اثرات ساده زیستی مسئولان، ترویج فرهنگ قناعت، ساده زیستی و درک درست و واقعی محرومان و مستضعفان جامعه است. رئیس مجلس آینده باید به دور از تشریفات، به دور از تجملات و زندگی تجملاتی چند لایه باشد. سبک متعارف و متوسط و قابل قبول در شأن مجلس، می‌تواند آینده ای روشن از یک مسئول واقعی انقلاب اسلامی ترسیم کرده و امید به نظام و مسئولان و زندگی و پیشرفت را هم در مجلس و هم در جامعه افزایش دهد.


ضمن احترام به همه کاندیداهای احتمالی رئیس مجلس و برخی تحرکات  و رایزنی‌ها، معتقدم جناب آقای زاکانی و آقای قالیباف کاندیداهای جدی ریاست مجلس آینده هستند. اما با توجه به آنچه در بالا ذکر شد علیرغم این که آقای قالیباف، مدیر اجرایی توانمندی است و زحمات زیادی کشیده است اما ایشان شرایط لازم برای تصدی ریاست مجلس را در شرایط کنونی ندارد و علیرغم برخی ادعاها در مورد لزوم تحولات در مجلس آینده، در صورت تحقق ریاست ایشان بر مجلس، با رئیسی مواجه خواهیم شد که  بیشتر شبیه مجلس قبلی خواهد بود. قالیباف و تیم ایشان علی رغم شورای ائتلاف و تعهد به کار تشکیلاتی، همچنان در صدد رساندن ایشان به کرسی ریاست مجلس به هر شیوه ممکن هستند و تعهدی در قبال تعهدات و توافقات قبلی نداشته و ندارند و این شیوه رسیدن به کرسی ریاست مجلس، دقیقاً شبیه ریاست قبلی مجلس است که منجر به ریاستی شدن و اشرافی‌گری می‌گردد که به جای خواسته‌های واقعی مردم و نظام در شرایط سخت، تن به خواسته‌های فردی نمایندگان داد و همسو با اهداف و خواسته‌های دولت شد.  اکثریت نیروهای انقلاب و مردم در شرایط کنونی معتقدند که نباید شیوه مدیریتی قبلی بر مجلس یازدهم تکرار شود.

اما آقای زاکانی به عنوان فردی با شاخص‌های مدیر انقلابی و روحیه مردمی و مردم باوری و داشتن شاخصه جوانی، در صوت لحاظ برخی ویژگی‌ها و رعایت برخی مسائل در مقایسه با برخی کاندیداهای احتمالی، اکثریت شاخص‌های فوق الذکر را دارد  و می‌تواند گزینه مناسبی برای بازگشت به ارزش‌های نظام و انقلاب و قرار گرفتن مجلس در راس امور واقعی باشد. ایشان خود را متعهد به کار تشکیلاتی و انقلابی می‌داند و معتقد است که باید در کلیت مجلس و شیوه مدیریتی آن یک بازاندیشی و بازنگری صورت گرفته و مجلس را به راس امور واقعی نظام و مردم برگرداند. البته بایستی ایشان نیز فراجناحی عمل کرده و خود را مکلف و موظف به عمل بر اساس عقل و خرد جمعی کرده و نماینده همه جریان‌های سیاسی باشد تا با مطالبه هوشمندانه و موثر خواسته‌های نظام و مردم و ایجاد فضای مناسب برای کارشناسان و مدیران مجلس و فهم و درک مشترک و جمعی بین نمایندگان و کارکنان مجلس، مجلسی پویا و مطالبه‌گر بر اساس معیارهای انقلاب شکل بگیرد و زمینه را برای ایجاد دولتی جوان و انقلابی فراهم سازد.
در آخر، کاندیداهای منتخب مجلس باید مسیر خود را با ریاست مجلس واقعی، مسیر و تکلیف خود را با نظام و مردم مشخص کنند.
محمد امین سرکهکی
فعال سیاسی و رسانه‌ای

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۷۱۶۸
تاریخ: ۱۳۹۸/۱۲/۱۶     ساعت: ۱۱ : ۱۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
  • ٦ شعبان ١٤٤١
  • Mar 31 2020