صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

چه نوع روغن‌هایی تراریخته هستند؟

دبیر انجمن صنایع روغن نباتی ایران اعلام کرد که وقتی روغنی تولید و فرآیندهای شیمیایی بر روی آن انجام می‌شود، امکان اینکه گفته شود محصول بدست آمده تراریخته است یا خیر، بسیار کم است.

به گزارش جهانی خبر، امیرهوشنگ بیرشک در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه در کشور از چهار نوع روغن آفتابگردان، پالم، سویا و کلزا در تولید روغن نباتی استفاده می شود، گفت: روغن های  آفتابگردان و پالم در تمام دنیا روغن های غیرتراریخته هستند که اکثرا برای تولید روغن های پخت و پز و سرخ کردنی مورد استفاده قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در کشور  دانه سویا  و کلزا کشت می شود که با توجه به سخت گیری های وزارت جهاد کشاورزی، این دانه ها همه به صورت غیرتراریخته هستند و روغنی که از استحصال این دانههای داخلی در کشور تولید می شود نیز همه غیر تراریخته است.

دبیر انجمن صنایع روغن نباتی ایران با تاکید براینکه روغن سویا و کلزایی که از دانه های کشت داخل تولید می شود، غیرتراریخته هستند، گفت: روغن خام سویایی که از خارج  وارد می شود، حدود ۸۰ درصد  گواهی غیرتراریخته ندارند. اما  نکته مهم و قابل توجه که از سوی مراکز بهداشتی مربوطه نیز اعلام شده این است که  وقتی روغنی تولید  و فرآیندهای شیمیایی بر روی آن انجام می شود، امکان اینکه گفته شود محصول بدست آمده تراریخته است یا خیر، بسیار کم است.

وی با اشاره به اینکه هنوز در هیچ مقاله ای ثابت نشده که محصولات تراریخته مضر هستند و همه صحبت ها در حد ادعاست، اظهار کرد: وزارت بهداشت ما را مکلف کرده است که اگر روغنی تولید کردیم که سویای آن  وارداتی  بود و گواهی تراریخته نیز نداشت، حتما از برچسب تغییرژنتیک یافته بر روی آن محصول تولید شده استفاده شود.
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۷۶۹۰
تاریخ: ۱۳۹۹/۱/۲۳     ساعت: ۱۱ : ۳۷
امتیاز به این خبر:
  • 5
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


دکتر کرمي

سلام دو نکته به اين گفته ها که البته طبيعي است چون صنف هستند نمي تواند بي طرفانه باشد
اولا برچسب زني تراريخته روغن ها بسيار ناقص انجام مي شود بزودي گزارش از واقعيت ميزان برچسب زني در روغن هاي تراريخته به ملت ارائه خواهد شدچون يک تيم از اساتيد در حال بررسي بازار هستند و گزارش به مجلس و سازمان هاي نظارتي داده خواهد شد
دوم بر اساس کدام منطقي ايشان مي گويند هيچ مقاله اي در خطرات تراريخته منتشر نشده اين دقيقا ادعاي کذب سرکردگان و مافياي تراريخته است صدها مقاله در اين مورد وجود دارد کاش ايشان فقط در باره روغن نظر مي داد بله در باره مضرات روغن تراريخته اينطور است ولي در باره تراريخته ها سخن ايشان کاملا اشتباه است اسناد و مدارک فراوان است و اگر نبود دليلي نداشت 38 کشور جهان کشت تراريخته را ممنوع کند . لطفا در نظرات مراقب باشيم که مردم واقعيت را مي دانند بهتر است هر کس در تخصص خود سخن بگويد

۰
۰
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير
  • ٢٢ ذو القعده ١٤٤١
  • Jul 13 2020