صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

بخشی از استیتمنت نمایشگاه هو

«هـ» از زیباترین نویسه‌های خط فارسی است. زیبایی فرم و ساختار و رمز و راز حرف «هـ» چشمان هر هنردوستی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. رشادت کاراکتر «هو» در برداشتی از خطّ ثلث و محقّق ایرانی، روایتی نو از تایپوگرافی کهن ایرانی را به نمایش می‌گذارد و از روح سنّت و برداشتی معاصر، همگام با مفهومی دیرپای برخوردار است.

به گزارش جهانی خبر، «هو» واژه‌ای دو حرفی و کوتاه ‌ترین کلمه برای نامیدن خداوندگار و از اسماء اعظم است. در این نمایشگاه با پاسداشت سنّت خوشنویسی، برای نخستین بار «هو» به ساده‌ترین و مینیمال‌ترین شکلی که ممکن است به یک حرف و کاراکتر، تعالی یافته و همچون مفهومش به یگانگی و وحدت کامل رسیده است. حرف «هـ» که «واو» ی در دل دارد و نیز حرف «واو» ی که «هـ» ای در بر دارد، هم پنهان و هم آشکار.

«هو» های این مجموعه متنوع‌اند و رنگارنگ. ذات «هو» و علّت پیدایش آن در ذهن آدمی، چارچوبی تقریباً یکسان دارد ولی رنگش برساختۀ باورهای آدمیان است. «هو» خداست و هر یک از ما خدایی و در نتیجه «هو» یی داریم، حتی بی‌خدایان و خداناباوران نیز «هو» یی دارند و «هو»ی هر آدمی حال و هوا و رنگ خاص خود را داراست.

بر اساس حساب جمّل، «هـ» معادل ۵ و «و» معادل ۶ است؛ از این رو در این نمایشگاه از میان اجراهای گوناگون، ۱۱ اثر برابرِ ابجد «هو» برگزیده و در برابر دیدۀ مخاطبان گرامی قرار گرفته است.

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۵۰۹
تاریخ: ۱۳۹۸/۷/۱۷     ساعت: ۱۳ : ۵۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۲ مهر
  • ١٤ صفر ١٤٤١
  • Oct 14 2019